Francja wprowadzi obowiązek instalowania monitoringu w rzeźniach

Po problemach związanych z zachowaniem właściwych standardów dobrostanu zwierząt we francuskich rzeźniach, rząd nad Loarą przegłosował ustawę wprowadzającą obowiązek instalowania kamer monitorujących we wszystkich krajowych ubojniach z dniem 1 stycznia 2018 r.

Francja wprowadzi obowiązek instalowania monitoringu w rzeźniach
Wprowadzenie nowych przepisów poparło większość francuskich deputowanych, jednakże ustawę musi jeszcze zaakceptować senat. Jak podkreśla FAMMU/FAPA, dość szybki proces legislacyjny, tj. ustawa przeszła w pierwszym czytaniu, był odpowiedzią na przedstawione przez francuskich aktywistów nagrania z wielu rzeźni, pokazujące ubój zwierząt bez wstępnego ogłuszania.
 
Obowiązek instalowania kamer będzie dotyczył wszystkich działów związanych z ubojem, czyli miejsc dostaw zwierząt, pomieszczeń ich przetrzymywania, unieruchamiania, ogłuszania i uboju. Każdemu pracownikowi znęcającemu się nad zwierzętami grozić będzie rok bezwzględnego więzienia.
 
Wprowadzenie zmian we Francji, zachęciło brytyjskie organizacje dbające o prawa zwierząt o wywarcie presji na rząd w Londynie w celu ustanowienia podobnych przepisów. Według brytyjskich aktywistów, w 9-ciu na 10 rzeźni na Wyspach stwierdza się przypadki łamania przepisów dobrostanu zwierząt. Agencja Standardów Żywności (FSA) we współpracy z brytyjskim stowarzyszeniem weterynaryjnym (BVA) poparło wprowadzenie obowiązkowego monitoringu w ubojniach na Wyspach.


Tagi:
źródło: