| Autor: mikolaj

Koniec plastikowych toreb

Plastik stanowi coraz większy ekologiczny problem zaśmiecając Ziemię i będąc niebezpieczny dla ekosystemu. Jeszcze w tym miesiącu, europosłowie zadecydowali, że Unia Europejska o połowę zmniejszy wykorzystywanie lekkich torebek plastikowych do 2017 r. i aż o 80 proc. do 2019 r.

Według danych Biura Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS), w 2010 r. na każdego obywatela UE przypadało 200 plastikowych reklamówek. Do dziś, większość z nich wykorzystywana jest tylko raz i potem trafia, w najlepszym razie, na wysypisko.

Poza redukcją produkcji plastikowych jednorazówek, posłowie zaproponowali także obowiązkowe opłaty za reklamówki, możliwe obniżenie ceny biodegradowalnych toreb oraz stopniową zamianę plastikowych opakowań na luźne jedzenie, papierowymi (pochodzącymi z recyklingu) lub biodegradowalnymi, do 2019 r.

- Posłowie zagłosowali dziś (16 kwietnia 2014 r.) nad poważnym wzmocnieniem unijnych praw, mających na celu zredukowanie produkcji plastikowych śmieci w Europie, głównie przez ustanowienie limitów oraz wymogów dotyczących ceny plastikowych toreb. Niektóre państwa pokazały już, że można w szybki i efektywny sposób zredukować liczbę sztucznych jednorazówek na rynku – mówiła sprawozdawczyni, duńska posłanka Zielonych (Greens/EFA) Margrete Auken.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!