Korzystne zmiany w zakresie zmianowania w GAEC 7

Zgodnie z oczekiwaniami rolników wspólnie z Komisją Europejską została wypracowana korzystna dla rolników interpretacja wdrażania wymogów normy GAEC 7 w części dotyczącej zmianowania upraw. Realizacja normy będzie kontrolowana od 2024 r.

Korzystne zmiany w zakresie zmianowania w GAEC 7
Co się zmienia?
 
Zmiana interpretacji oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 2024 r. będzie weryfikowała:
  • czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
  • na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023; oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.
Jednocześnie, zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy.
 
Derogacja od stosowania normy
 
W 2022 r. podjęto decyzję o derogacji od stosowania normy w 2023 r. Informowaliśmy o tym m.in. za pomocą komunikatów na stronie internetowej MRiRW, które znajdują się na stronach:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/odstepstwo-od-zakazu-produkcji-na-ugorach-rozporzadzenie-ke-opublikowane

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zasady-stosowania-odstepstw-dotyczacych-produkcji-na-ugorach-i-zmianowania-upraw-w-2023-roku
 
Podstawa prawna
 
Szczegółowe informacje na temat norm dobrej kultury rolnej znajdują się w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478).
 


Tagi:
źródło: