| Autor: redakcja1

Bez postępów w negocjacjach TTIP

Zakończyła się 15 runda negocjacji porozumienia TTIP w Nowym Jorku, pomiędzy głównymi negocjatorami ze strony UE i USA. Pomimo deklarowanej nadal woli zawarcia umowy, rzeczywiste postępy rozmów są niewielkie. Odnosi się to również do obszaru rolnictwa.

Bez postępów w negocjacjach TTIP

TTIP

 
W trakcie ostatniej rundy kwestie takie jak: tzw. GI (Geographical Indications), standardów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS) oraz ceł w rolnictwie, zostały tylko krótko poruszone. Dostęp do rynku oraz wymogi SPS dla produktów rolnych należą do najtrudniejszych punktów w rozmowach. Unia jest zdeterminowana do tego by zagwarantować respektowanie wspólnotowych produktów mających oznaczenie pochodzenia geograficznego (GI), co oznacza wstępną listę 200 produktów.
 
Jak zauważa FAMMU/FAPA, w harmonogramie prac nad porozumieniem przewidziane jest spotkanie ministrów ds. handlu UE w celu przedyskutowania stanu negocjacji, które ma się odbyć w dniu 11 listopada br. Umowa TTIP będzie też omawiana w gronie szefów rządów na najbliższym szczycie Rady Europy w dniach od 20 do 21 października br.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!