| Autor: redakcja6

Nowelizacja ustawy o ochronie roślin weszła w życie

Nowelizacja ustawy o ochronie roślin, która weszła w życie z dniem 9 sierpnia 2014 roku, przewiduje obowiązek korzystania ze specjalnych punktów wwozu tylko dla tych roślin, produktów roślinnych i artykułów importowanych z krajów trzecich do Polski, które podlegają granicznej kontroli fitosanitarnej.

Nowelizacja ustawy o ochronie roślin weszła w życie

Ustawa o ochronie roślin

Jak do tej pory rośliny, produkty rośliny i wyroby importowane spoza Unii Europejskiej musiały być wwożone do Polski przez wyznaczone punkty niezależnie od tego, czy podlegały obowiązkowej kontroli fitosanitarnej, czy też nie.
 
Według nowych zasad, kontroli nie będą podlegały opakowania drewniane, w których umieszczony zostanie towar niepodlegający weryfikacji fitosanitarnej.
 
Wykaz roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, które nie wymagają świadectwa fitosanitarnego, innych wymaganych dokumentów lub oznakowań znajdzie się w obwieszczeniu ogłoszonym przez ministra rolnictwa. Tą samą drogą minister będzie ogłaszał wykaz towarów roślinnych, których wprowadzenie do Polski lub określonych stref chronionych jest zabronione.
 
Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ustawę 10 czerwca 2014 roku, a 2 lipca podpisał ją Prezydent. Ustawa weszła natomiast w życie 9 sierpnia 2014 roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!