Policjanci w całej Polsce kontrolują autokary

Wakacje w pełni, dzieci i młodzież wyjeżdżają na wycieczki, obozy, kolonie. Podróżują zarówno po Polsce, jak też wyjeżdżają za granicę. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci ruchu drogowego kontrolują autokary w ramach codziennej służby pełnionej na drogach, jak też na prośbę organizatorów wyjazdów.

Policjanci w całej Polsce kontrolują autokary
Dla organizatorów wyjazdów, a także rodziców i opiekunów dzieci, którzy zdecydowali się skorzystać ze wsparcia Policji, bardzo pomocne są wykazy Punktów Kontroli Autokarów opublikowane zarówno na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, jak i na stronach poszczególnych komend wojewódzkich/ miejskich/ powiatowych/ Policji.
 
Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli autokaru. Sprawdzane są także zapisy tachografu. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa, obowiązujące zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej, nakładają konieczność montażu tachografu m.in. w autokarach. Główną funkcją tachografu jest rejestrowanie informacji na temat czasu prowadzenia pojazdu, przerw w czasie jazdy, prędkości jazdy, przejechanej odległości. Z informacji tych można wywnioskować, czy nie został przekroczony dopuszczalny limit czasu pracy kierowcy.
 
Podczas kontroli policjanci sprawdzają także poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie rzeźby bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu m.in. w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, trójkąt ostrzegawczy.
 
Gdy kontrola przebiegnie bez zastrzeżeń kontrolujący dopuszczają pojazd do dalszej jazdy. 
 
Przypominamy też, że podstawowych informacji na temat  autobusu można  zasięgnąć wchodząc na stronę internetową bezpiecznyautobus.gov.pl. Wpisując numer rejestracyjny pojazdu znajdziemy tam m.in. informację o tym, czy podstawiony autobus ma aktualne badania techniczne i ubezpieczenie OC oraz  jaki ma stan licznika.
 
Zanim nastąpi wyjazd
  • Organizator wycieczki/ imprezy przed zamówieniem pojazdu (autokaru) winien ustalić liczbę pasażerów i sprawdzić czy pojazd ten jest przystosowany do przewozu żądanej liczby osób. 
  • Przygotowując wyjazd autokarowy należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
  • Pamiętajmy, że pojazd bardzo wyeksploatowany,  nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
  • Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.  
  • Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas wezwać Policję, która zweryfikuje podejrzenia.
  • Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: