Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej w obrębie roku z powodu złej jakości powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ok. 43 tys. osób.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie
Nic dziwnego – jest ono najgorsze w całej Europie. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast w pierwszej pięćdziesiątce jest aż 35 miast polskich. Za taki stan rzeczy w dużym stopniu odpowiada smog.
 
Niebezpieczne pyły
 
Wpływ smogu na ludzkie zdrowie jest bardzo poważny. Zagrożenie głównie dotyczy dróg oddechowych. Skutki wdychania smogu mogą być różne, począwszy od swędzenia błon śluzowych gardła czy nosa aż po nowotwory płuc, gardła i krtani. Ocenia się, że w miejscach, w których normy smogowe są znacznie przekraczane, zachorowalność na raka płuc jest większa aż o 20%. Pyły tworzące smog przedostają się również do krwiobiegu i oddziałują negatywnie na pracę serca, jak i krzepliwość krwi. Zwiększają ryzyko udaru i zawału. Największe niebezpieczeństwo smog stanowi dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży.
 
Smog nie wziął się z powietrza
 
W walce ze smogiem należy przyjąć strategię długofalową. Trzeba uświadamiać ludzi, że powinni wymieniać piece na nowocześniejsze i nie palić węglem ani śmieciami. Ponadto, kiedy można zrezygnować z jazdy własnym samochodem, dobrze jest przesiąść się do komunikacji miejskiej.


Tagi:
źródło: