| Autor: redakcja1

Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na pomoc od państwa

Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na pomoc od państwa


Aktualnie nowelizacja rozporządzenia jest już prawie skończona, trwają nad nią ostatnie prace i uzgodnienia międzyresortowe. Jak przewidują eksperci, zostanie ona podpisana 15 czerwca tego roku, a dzień później wejdzie w życie.


Dotychczas z działań dotyczących „przywracania potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, pomoc mogli uzyskać tylko ci gospodarze, którzy ponieśli szkody z powodów huraganów czy powodzi.


Wprowadzona zmiana ma poszerzyć krąg poszkodowanych mających prawo ubiegać się o odszkodowanie o osoby dotknięte przez gradobicie, ulewny deszcz, lawinę czy suszę. Wysokość odszkodowania może sięgnąć nawet 300 tysięcy złotych, które gospodarz będzie mógł przeznaczyć na odbudowę swojej produkcji rolnej. Co ciekawe, otóż na pomoc dla poszkodowanych Agencja przewidziała aż 100 mln euro.


W gminach, które mocno ucierpiały przez majowe przymrozki, wojewoda miał obowiązek powołać specjalne komisje do oszacowania strat. Szczegółowa analiza zajmie im kilka tygodni. Dodatkowo gospodarze mogą starać się o pomoc w zakresie odroczenia lub całkowitego umorzenia podatku rolnego, składek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także wnioskować o przydzielenie kredytu klęskowego.


Eksperci uważają, że rolnikom jest potrzebna nie tylko pomoc finansowa w formie kredytu czy ulg podatkowych. Powinni oni także dostać bezzwrotną zapomogę, taką samą na jaką mogli liczyć w ubiegłym roku powodzianie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!