| Autor: kkj6

Reforma ustawy o Izbach Rolniczych wywołała oburzenie w sejmie

Projekt na temat reformy ustawy o Izbach Rolniczych wywołał spore zamieszanie. Sejm dopiero co zaczął pracę nad tym tematem, a już pojawił się konflikt.

Reforma ustawy o Izbach Rolniczych wywołała oburzenie w sejmie

Nowelizacja miałaby dać izbom prawo do założenia własnej działalności gospodarczej, co pozwoliłoby ograniczyć ilość członków w samorządzie rolniczym. Wywołało to oburzenie i protest pozostałych zgrupowań rolniczych.


Izbom bardzo zależy na możliwość założenia własnej działalności, chciałby wprowadzić pewną formę doradztwa dla rolników. Uważają one, że jeżeli gospodarz pobiera jakąś usługę, to ma obowiązek otrzymania faktury. Niestety aktualnie izby nie mogą mu takowej wydać, ponieważ nie posiadają statusu działalności gospodarczej, co bardzo utrudnia im pracę.


Inne organizacje rolnicze są zaskoczone taką propozycją. Buntują się twierdząc, że każdego roku izby rolnicze otrzymują z budżetu państwa subwencję. Tak więc, nie powinny mieć prawa do tego, aby prowadzić działalność gospodarczą.


Nowy projekt chce wprowadzić w życie także znaczne ograniczenia w stosunku do ilości osób zasiadających w samorządach. Posłowie złożyli propozycję, aby do zarządu należały tylko te osoby, które posiadają co najmniej jeden hektar ziemi. Zmniejszyłoby to gwałtownie ilość członków. Również ta propozycja spotkała się ze sporym sprzeciwem.


Mimo takiego obruszenia, posłowie zapowiadają, że prace nad ustawą nie zostaną przerwane.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!