Resort rolnictwa na temat rozbieżności w powierzchni PEG

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego dotyczący wprowadzanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zmian powierzchni maksymalnego kwalifikowalnego obszaru, tzw. powierzchni PEG (obecnie maksymalnego obszaru kwalifikowalnego - MKO), resort rolnictwa poinformował, iż zwrócił się do ARiMR z prośbą o przekazanie szczegółowych wyjaśnień.

Resort rolnictwa na temat rozbieżności w powierzchni PEG

Obowiązkiem ARiMR jako Agencji Płatniczej jest utrzymywanie w stanie aktualności baz danych referencyjnych LPIS oraz wykorzystywanie na bieżąco wszystkich dostępnych materiałów źródłowych stanowiących podstawę modyfikacji danych referencyjnych LPIS. Regulują to przepisy rozporządzenia nr 640/2014. Źródłem zmian danych referencyjnych LPIS, będącym jednocześnie podstawą zmian powierzchni MKO, są między innymi:
  • nowe ortofotomapy przedstawiające zmiany użytkowania gruntu,
  • informacje pochodzące z wyników kontroli na miejscu metodą inspekcji terenowej i metodą kontroli FOTO,
  • informacje o zmianach w sposobie użytkowania gruntu zasygnalizowane przez rolnika na materiale graficznym załączonym do wniosku spersonalizowanego,
  • informacje pozyskane z państwowego rejestru ewidencji gruntów i budynków (np. przeprowadzone scalenia gruntów, podziały działek, modernizacje).
Aktualizacja powierzchni (MKO) prowadzona jest w kontekście pojedyńczej działki referencyjnej i ma zapewnić jej aktualność co najmniej trzyletnią, tzn. do momentu wymiany danych dotyczących ortofotomapy (ortofotomapy są wymieniane w cyklu 3-letnim) lub do momentu otrzymania bardziej aktualnych danych, np. wyników kontroli na miejscu lub użytkowania gruntu wynikających z rejestru ewidencji gruntów i budynków (egib), zmian w sposobie użytkowania zasygnalizowanych przez rolnika na materialne graficznym do wniosku spersonalizowanego lub wniosku geoprzestrzennego GSM.
 
Ponadto wskazano, iż stosownie do art. 72 ust. 3 rozporządzenia nr 1306/2013, rolnikowi wraz z wnioskiem spersonalizowanym oraz wnioskiem geoperzestrzennym GSAA przekazywane są informacje dotyczące maksymalnego kwalifikowalnego obszaru na danej działce referencyjnej. Maksymalną powierzchnię referencyjną (MKO) określoną w systemie LPIS dla danej działki referencyjnej stanowią grunty rolne spełniające określone w art. 35 rozporządzenia nr 639/2014.
 
We wniosku o przyznanie pomocy rolnik ma obowiązek wymienić szczegóły pozwalające na identyfikację wszystkich działek rolnych w jego gospodarstwie, ich powierzchnię, położenie oraz użytkowanie (art. 17 ust. 5 rozporządzenia nr 809/2014). Jeżeli nastąpiły jakiekolwiek zmiany w zakresie danych wpływających na kwalifikowalność do pomocy, w tym zmiany danych w porównaniu z danymi podanymi rolnikowi we wstępnie wypełnionym formularzu wniosku o przyznanie płatności (tzw. wnioski spersonalizowane lub wniosek geoprzestrzenny GSAA) – rolnik powinien te zmiany zgłosić, wprowadzając we wniosku o pomoc odpowiednie poprawki. Rolnik powinien dokonać korekty otrzymanych od ARiMR danych referencyjnych. Jeżeli poprawki dotyczą powierzchni działki referencyjnej, rolnik podaje aktualną powierzchnię każdej z odnośnych działek rolnych, a w stosownych przypadkach wskazuje na nowy obrys działki referencyjnej czy też zakreśla przebieg prawidłowych granic działek rolnych (art. 16 rozporządzenia nr 809/2014). Rolnik ma zatem możliwość „zanegowania” każdego wyznaczonego przez ARiMR pola zagospodarowania, w tym pól nieuprawnionych do płatności, powierzchni upraw trwałych (CU), gruntów ornych (AL), czy trwałych użytków zielonych (PG) w ramach poszczególnych działek referencyjnych, jeżeli uzna, że nie znajdują one potwierdzenia w oparciu o aktualny stan faktyczny. Natomiast w takim przypadku, ARiMR ma obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i dokonać ewentualnej korekty ustalonych w systemie LPIS powierzchni referencyjnych.
 
W takim przypadku organ prowadzący postępowanie ma obowiązek wyjaśnić stwierdzone nieprawidłowości stosownie do dyspozycji zawartej w art. 3 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w związku z art. 7 i 77 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa). Jeżeli w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego organ uzna, że powierzchnia zgłaszana do płatności przez rolnika znajduje potwierdzenie w stanie faktycznym, to wówczas płatności przyznawane są do powierzchni deklarowanej przez rolnika, a dane zawarte w LPIS podlegają aktualizacji (zgodnie z deklaracją rolnika). Natomiast, jeżeli powierzchnia zadeklarowana przez rolnika nie znajdzie potwierdzenia w danych referencyjnych, płatność jest przyznawana do powierzchni ustalonej w systemie LPIS (po wyjaśnieniach).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: