| Autor: redakcja1

Rolnik kontra supermarket

Rolnicy i drobni producenci żywności od dawna prowadzą nierówną walkę z sieciami handlowymi. Problem ten wreszcie dostrzegła Bruksela. Komisarz ds. rozwoju rolnictwa Phil Hogan zapowiedział, że już niedługo sytuacja rolników w łańcuchu dostaw żywności znacznie się poprawi.

Rolnik kontra supermarket
Szczególną ochroną przed nieuczciwymi praktykami sieci handlowych maja zostać objęci najmniejsi rolnicy. Już w pierwszej połowie przyszłego roku powinny być znane instrumenty, jakie zaproponuje Komisja, by realnie przeciwdziałać wykorzystywaniu przez koncerny swojej pozycji w kontaktach z producentami rolnymi. Zdaniem Hogana sposobem na poprawę sytuacji będzie m.in. zwiększenie przejrzystości rynku i współpraca między rolnikami oraz ułatwienie rolnikom dostępu do funduszy.

W podobnym tonie wypowiedział się także Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, który tylko w zmianach legislacyjnych upatruje szansy na poprawę sytuacji.

 
Komisarz Hogan poinformował, że na polecenie Komisji Europejskiej dwunastu niezależnych ekspertów zaangażowanych zostanie w tworzenie nowych przepisów. Największy nacisk położony zostanie na konieczność zawierania przejrzystych umów między producentami a supermarketami oraz określenie jasnych zasad, na jakich mają być ustalane ceny z produkty rolne. Zdaniem ekspertów, pozycja rolników w relacjach z sieciami handlowymi jest osłabiona, także dlatego, że są oni niezorganizowani. Nowe przepisy dotyczące dostaw i konkurencji między rolnikami mają zachęcić ich do współpracy i przez to wzmocnić ich pozycję w łańcuchu dostaw.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!