Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rolnik kontra supermarket

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rolnicy i drobni producenci żywności od dawna prowadzą nierówną walkę z sieciami...

Rolnicy i drobni producenci żywności od dawna prowadzą nierówną walkę z sieciami handlowymi. Problem ten wreszcie dostrzegła Bruksela. Komisarz ds. rozwoju rolnictwa Phil Hogan zapowiedział, że już niedługo sytuacja rolników w łańcuchu dostaw żywności znacznie się poprawi.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Szczególną ochroną przed nieuczciwymi praktykami sieci handlowych maja zostać objęci najmniejsi rolnicy. Już w pierwszej połowie przyszłego roku powinny być znane instrumenty, jakie zaproponuje Komisja, by realnie przeciwdziałać wykorzystywaniu przez koncerny swojej pozycji w kontaktach z producentami rolnymi. Zdaniem Hogana sposobem na poprawę sytuacji będzie m.in. zwiększenie przejrzystości rynku i współpraca między rolnikami oraz ułatwienie rolnikom dostępu do funduszy.

W podobnym tonie wypowiedział się także Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca, który tylko w zmianach legislacyjnych upatruje szansy na poprawę sytuacji.

 
Komisarz Hogan poinformował, że na polecenie Komisji Europejskiej dwunastu niezależnych ekspertów zaangażowanych zostanie w tworzenie nowych przepisów. Największy nacisk położony zostanie na konieczność zawierania przejrzystych umów między producentami a supermarketami oraz określenie jasnych zasad, na jakich mają być ustalane ceny z produkty rolne. Zdaniem ekspertów, pozycja rolników w relacjach z sieciami handlowymi jest osłabiona, także dlatego, że są oni niezorganizowani. Nowe przepisy dotyczące dostaw i konkurencji między rolnikami mają zachęcić ich do współpracy i przez to wzmocnić ich pozycję w łańcuchu dostaw.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl