Rozmowy na linii UE-Mercosur

Unia Europejska oraz państwa południowo-amerykańskiego bloku Mercosur wymieniły oferty wzajemnego dostępu do swoich rynków, co było niezbędne by ruszyć naprzód z negocjacjami w sprawie wolnego handlu – podaje FAMMU/FAPA.

Rozmowy na linii UE-Mercosur

Teraz obie strony przeanalizują propozycje ofert na poziomie szczegółowym. Tym bardziej, że sektor rolny był jedną z przeszkód w zakończeniu negocjacji. W związku z tym, utknęły one w martwym punkcie przed ponad dekadą. Sprawa wymiany handlowej towarami rolnymi stała się kolejny raz punktem wrażliwym wznowionych negocjacji. Unijne lobby rolne wymusiło na Brukseli wyłączenie z negocjacji mięsa wołowego oraz etanolu. Pomimo tego połowicznego sukcesu, związki farmerów unijnych Copa-Cogeca nadal sprzeciwiają się szerszemu otwarciu Wspólnoty na towary rolne z krajów Mercosur, gdyż ich zdaniem Unia nie zyska w zamian niczego istotnego.

 

Jak podkreśla Copa-Cogeca, pomimo sprzeciwu 20 ministrów rolnictwa z krajów UE w sprawie propozycji liberalizacji handlu towarami rolnymi, które zawierały także tzw. produkty wrażliwe, Komisja Europejska w dalszym ciągu dążyła do przedstawienia oferty w tej grupie towarów, dokonując nieznacznych zmian w pierwotnej ofercie.

 

Według unijnych farmerów zmiany te są mało zadowalające szczególnie w handlu wieprzowiną, niektórymi produktami z mięsa drobiowego, a nawet zbożami, gdyż są to również towary wrażliwe dla rynku unijnego. Ponadto Copa-Cogeca uważa, że wykluczona aktualnie wołowina z oferty Komisji, może powrócić w postaci „karty przetargowej” w późniejszych negocjacjach.Tagi:
źródło: