Rząd otwiera dostęp do kolejnych zawodów regulowanych

Przyjęto pakiet rozwiązań ustawowych, które ułatwią dostęp do 91 zawodów regulowanych: 82 technicznych i 9 finansowych. Jest to druga propozycja deregulacyjna rządu, która oznacza dalszą liberalizację rynku pracy.

Rząd otwiera dostęp do kolejnych zawodów regulowanych

Pierwszy projekt ustawy deregulacyjnej rząd przyjął we wrześniu 2012 r. Przewidywał on „uwolnienie” 50 profesji, w tym zawodów prawniczych, a także z zakresu pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi, nauki jazdy oraz przewozu osób. Prace  nad ustawą w parlamencie zakończyły się i 19 czerwca br. trafiła ona do podpisu prezydenta. Obecny projekt kontynuuje realizację zapowiedzi z listopadowego exposé premiera o podjęciu działań skutkujących zmniejszeniem liczby zawodów regulowanych w Polsce. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad tzw. trzecią transzą deregulacyjną.

W drugiej grupie zawodów przewidzianych do otwarcia znaleźli się m.in.: urbaniści, architekci, inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi, biegli rewidenci, agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. Utrzymywanie wysokiego poziomu regulacji w dostępie do tych zawodów obniża innowacyjność i konkurencyjność całej gospodarki. Polska zalicza się do krajów OECD najbardziej regulujących dostęp do zawodów związanych z rachunkowością, a także do profesji architekta i inżyniera.


Rząd uważa, że rozwiązania zwiększające dostęp do zawodów regulowanych, spowodują wzrost konkurencji, a w efekcie obniżkę cen, wyższą jakość i większą dostępność usług. Powinny też uwolnić 100 tys. nowych miejsc pracy. Deregulacja zmniejszy obciążenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 


Tagi:
źródło: