Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sejm przyjął ustawę o funduszu sołeckim

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu podczas 61 posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli ustawę o funduszu...

W minionym tygodniu podczas 61 posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli ustawę o funduszu sołeckim. Nowe przepisy mają usunąć bariery dla rozwoju i ułatwić stosowanie tego narzędzia umożliwiającego mieszkańcom decydowanie o przeznaczeniu pieniędzy przekazanych im przez gminę.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Celem ustawy jest zwiększenie z obecnych 55 do ok. 70 proc. liczby gmin, w których jest utworzony fundusz sołecki. Środki z niego pozwalają na realizację m.in. inwestycji służących poprawie warunków życia mieszkańców gminy, jak np. chodników czy parkingów. Mogą być też wykorzystywane na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Ustawa przede wszystkim podnosi o 10 proc. wsparcie z budżetu państwa dla projektów realizowanych z funduszu sołeckiego. Dotychczas gminy mogły otrzymać - w zależności od zamożności - 10, 20 lub 30 proc. inwestycji, a ustawa przewiduje zwrot z kasy państwa w wysokości odpowiednio 20, 30 lub 40 proc.

Ponadto, w myśl nowych przepisów rada gminy nie będzie już musiała co roku podejmować uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Decyzja w tej sprawie będzie obowiązywała aż do momentu jej zmiany przez radę. Z kolei uchwała, w której nie wyrażono zgody na utworzenie funduszu, będzie stosowana tylko przez rok budżetowy. Ustawa pozwala także na wspólną realizację projektów przez kilka sołectw z jednej gminy.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl