| Autor: redakcja1

Stosowanie GMO w paszach dozwolone jeszcze przez 2 lata

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o paszach, w której to odłożył do 2019 roku zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych w skarmianiu zwierząt.

Stosowanie GMO w paszach dozwolone jeszcze przez 2 lata
Uchwalona nowelizacja ustawy o paszach mówi o przesunięciu terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego. W związku z tym, zakaz będzie obowiązywać już od 1 stycznia 2019r., a nie jak wcześniej zakładano - od 2021r.
 
Za uchwalaniem ustawy głosowało 395 posłów, przeciw było 15, 6 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
 
Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie zapobiegnie niedoborom białka paszowego, w którego uzupełnianiu istotną rolę odgrywają sprowadzane śruty roślin oleistych - GMO. Pozwoli to utrzymać konkurencyjność sektora paszowego w Polsce w odniesieniu do podmiotów działających na rynku Unii Europejskiej, bo cena pasz w naszym kraju nie wzrośnie. W wyniku czego zostanie utrzymana konkurencyjność produkcji zwierzęcej, tj. mięsa drobiowego i wieprzowego oraz jaj i brojlerów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!