| Autor: redakcja11

Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu z Kosowem

W dniu 1 kwietnia br. wszedł w życie nowy unijny układ o stabilizacji i stowarzyszeniu (SAA) z Kosowem, otwierający z tym krajem z Bałkanów Zachodnich kompleksową umowę o wolnym handlu.

Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu z Kosowem
Efekty podpisania umowy

Jak podaje FAMMU/FAPA obie strony podpisały powyższą umowę w październiku 2015 r. Przyczyni się ona (umowa) do znacznej liberalizacji handlu szeregiem produktów rolnych oraz innych towarów. Z liberalizacji wykluczono większość produktów wrażliwych pochodzących ze Wspólnoty, natomiast w przypadku importu do Kosowa obowiązywać będą okresy przejściowe (do 10 lat), gdzie będą stosowane stawki celne. Podobne umowy SAA obowiązują z innymi krajami z Bałkanów, tj. Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Albanią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną oraz Serbią. W sektorze rolnym Unia zniosła natychmiast wszystkie obowiązujące dotychczas cła oraz kontyngenty importowe z Kosowa, z wyjątkiem wołowiny, cukru oraz wina.

Nowy kontyngent na młoda wołowinę tzw. baby beef

W przypadku wołowiny, kraje Wspólnoty otworzyły kontyngent na młodą wołowinę (tzw. baby beef) w wysokości 475 ton, obarczoną 20% cłem ad valorem oraz 20% cłem specyficznym. Kosowo zaś zniosło 10% cło importowe na produkty rolne z Unii, pozostawiając je jednak na trzy grupy produktów. Będzie ono obowiązywać przez okres przejściowy ustalony na pięć, siedem oraz dziesięć lat. W 2015 r. wartość towarów rolno-spożywczych eksportowanych z Unii do Kosowa wyniosła około 182 mln EUR. Głównymi towarami wysyłanymi ze Wspólnoty na ten rynek były: tytoń, produkty mleczarskie oraz napoje. Kosowo zaś sprzedało do Unii towary za sumę 7,0 mln EUR. Były to w większości napoje oraz owoce. Kosowo aspiruje w dłuższej perspektywie do członkostwa w Unii Europejskiej, jednakże dyskusyjny status międzynarodowy tego dawnego terytorium serbskiego może okazać się barierą nie do pokonania. 


Tagi:
źródło: