| Autor: redakcja6

UE chce znieść cło na towary pochodzące z Ukrainy

Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie tymczasowego obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy, w tym także artykuły rolne.

UE chce znieść cło na towary pochodzące z Ukrainy
Pakiet pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy ma wejść w życie w czerwcu 2014 roku, po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę UE, i obowiązywać do 1 listopada 2014 roku, czyli do momentu spodziewanego układu o stowarzyszeniu między Unią a Ukrainą.
 
Wsparcie z tytułu obniżki i zniesienia ceł ma przynieść korzyści dla gospodarki Ukrainy w wysokości 487 mln euro rocznie, przy czym 380 mln euro będzie pochodziło z tytułu redukcji ceł w sektorze rolnym.
 
Najbardziej, bo w 82% z bezpośrednich preferencji skorzysta ukraiński eksport rolny. Towary takie jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób zostaną objęte kontyngentami bezcłowymi zgodnie z warunkami określonymi w umowie o wolnym handlu.

Warto przy tym zauważyć, że w ramach bezcłowych kontyngentów znajduje się 1,6 mln ton zbóż, w tym 950 tys. ton pszenicy, a także 40 tys. ton wieprzowiny, 20 tys. ton mrożonych tuszek drobiowych, 16 tys. ton innego mięsa drobiu ioraz 12 tys. ton wołowiny.
 
Jak zapowiada Komisja Europejska, po wejściu w życie umowy o wolnym handlu, w okresie przejściowym powyższe kontyngenty taryfowe zostaną rozszerzone.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!