| Autor: redakcja1

Upał nie odpuszcza, uważajmy na siebie!

Temperatury sięgające latem trzydziestu kilku stopni w cieniu przestają powoli dziwić. O ile młody zdrowy organizm radzi sobie z upałem bez większych problemów, o tyle dla osób starszych i małych dzieci może być on zwyczajnie niebezpieczny. – Apeluję o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu, zwłaszcza najmłodszych i osób starszych – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Upał nie odpuszcza, uważajmy na siebie!
Wysokie temperatury jednych cieszą bardzo, innych trochę mniej, ale nie ma wątpliwości, że utrzymujący się wiele dni upał potrafi dać się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia, a alerty pogodowe dotyczą wielu rejonów Polski.
 
Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne.
 
Apeluję o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu, zwłaszcza najmłodszych i osób starszych. Jeśli spotkamy na ulicy seniora, który wygląda, jakby źle się poczuł, podejdźmy, zapytajmy, czy coś się stało, a w razie konieczności udzielmy pomocy. Uczulmy naszych bliskich, rodziców, dziadków, by unikali przebywania na pełnym słońcu dłużej niż to konieczne. To bardzo ważne, byśmy troszczyli się o siebie nawzajem – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS przypomina także o spoczywających na pracodawcach obowiązkach związanych z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków pracy w gorącym letnim okresie.
 
W Kodeksie pracy znajdują się wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie upałów. Gorąco apeluję, dbajcie o komfort pracy swoich pracowników. Dobre samopoczucie to efektywniejsza praca, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.


Tagi:
źródło: