| Autor: mikolaj

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego do zmiany

Miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r., ale zacznie obowiązywać dopiero od maja – posłowie zadecydowali o przesunięciu terminu wprowadzenia nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma chronić polskie gospodarstwa przed wykupem przez cudzoziemców. Do tego czasu znowelizowana ustawa zostanie jeszcze poprawiona.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego do zmiany

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Styczniowa nowelizacja ustawy wprowadziłaby spore obostrzenia. - Przede wszystkim w przypadku gdy nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, przed jej zbyciem musielibyśmy uzyskać zgodę wydaną przez dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych – mówi serwisowi infoWire.pl adwokat Mariusz Zając z Kancelarii Zając Zarębski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Po drugie rozszerzyłby się krąg osób, którym przysługiwałoby prawo pierwokupu takiej nieruchomości. - Dotychczas ograniczało się ono do jej dzierżawców oraz do Agencji Nieruchomości Rolnych. Teraz do pierwokupu byliby uprawnieni również sąsiedzi mający status rolników indywidualnych, a więc ci, których powierzchnia gospodarstwa nie przekracza 300 ha – informuje ekspert. Ustawodawca chciał w ten sposób ograniczyć wykupywanie polskich gospodarstw przez cudzoziemców, ale jednocześnie zapobiec tworzeniu wielkoobszarowych gospodarstw rolnych.


Do czasu wejścia w życie nowej ustawy niektóre z jej zapisów zostaną jednak zmienione. Szczegóły nie są na razie znane, ale wiadomo, że chodzi o jeszcze większe utrudnienie cudzoziemcom kupowania gruntów rolnych w Polsce oraz uporządkowanie kwestii ich zbywania i nabywania przez rodzimych rolników.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!