Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W sprawie czasowego wyrejestrowania pojazdów

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W obecnym stanie prawnym czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu jest możliwe zgodnie z art. 78a...

W obecnym stanie prawnym czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu jest możliwe zgodnie z art. 78a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym {Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z póżn. zm). W przypadku ciągników i przyczep rolniczych istnieje możliwość wyrejestrowania jeśli spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 79 ww. ustawy oraz ponownej ich rejestracji.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W dniu 27 marca 2017 r. skierowano do Marszalka Sejmu RP poselski projekt (druk nr 1454), jak i wcześniejszy druk nr 1197 z dnia 25 października 2016 r., ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące czasowego wycofania pojazdów z ruchu. Projekty te zostały jednak odrzucone w I czytaniu na 36. posiedzeniu Sejmu RP oraz przez Sejmową Komisję Infrastruktury dnia 20 czerwca 2017 r.
 
Ponadto należy zauważyć, że czasowe wycofanie z ruchu pojazdu wiąże się również z ponoszeniem kosztów za to wycofanie oraz powoduje określone obowiązki dla posiadaczy pojazdów. Są one związane m.in. z koniecznością zapewnienia wycofanemu z ruchu pojazdowi postoju poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu, jak również uiszczenia wymaganej opłaty za decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu i związanym z tą decyzją depozytem dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.
 
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje wpływające do ministerstwa wnioski i sygnały obywateli, ocenia ich zasadność i uwzględnia je odpowiednio w procesie legislacyjnym, jednak wobec odrzucenia dwukrotnie przez Sejm ww. inicjatywy ustawodawczej nie jest zasadne jej podejmowanie obecnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
 
Trzeba również uwzględniać, że system czasowego wyrejestrowania pojazdu musi być powiązany z przepisami odrębnymi, w tym dotyczącymi obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, regulowanych ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych {Dz. U. z 2016 r. poz. 2060, z póżn. zm.). dla której właściwym jest Minister Finansów. Są to rozwiązania obowiązujące także w innych państwach europejskich.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl