Wiceminister Dorożała o priorytetach wypracowanych z Łowczym Krajowym

- Minister właściwy ds. klimatu i środowiska jest bezpośrednio tą instytucją, której podlegają elementy związane z prawem łowieckim i kwestiami środowiskowymi - zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji z Łowczym Krajowym, która odbyła się 13 lutego 2024 r. w siedzibie ministerstwa. Jak podkreślił wiceminister w ramach współpracy między resortem, a środowiskiem łowieckim planowane jest powołanie specjalnego zespołu przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

Wiceminister Dorożała o priorytetach wypracowanych z Łowczym Krajowym
- Nasze ostatnie spotkanie było trudne, pojawiło się w nim wiele spornych punktów, ale finalnie zakończyło się dość dobrymi merytorycznymi konkluzjami i perspektywą wspólnej pracy w kontekście wyzwań, jakie mamy przed sobą – powiedział o ostatnim spotkaniu z Eugeniuszem Grzeszczakiem Łowczym Krajowym wiceminister Mikołaj Dorożała.
 
Podczas konferencji wiceminister Mikołaj Dorożała zapowiedział powołanie we współpracy z Łowczym Krajowym zespołu przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Jako pierwsze z działań zespołu w planach przewidziane są: zdjęcie z listy gatunków zwierząt łownych czterech gatunków ptaków (cyraneczka, głowienka, czernica, łyska), ochrona ciężarnych loch oraz wprowadzenie badań lekarskich dla wszystkich użytkowników broni palnej.
 
- Pojawi się rozporządzenie, dotyczące zdjęcia z listy gatunków łownych czterech gatunków ptaków. Będziemy chcieli w sposób systemowy chronić te gatunki ptaków. To są cyraneczka, głowienka, czernica i łyska. Jeśli idzie o cyraneczkę, to mamy tutaj zaplanowanych blisko 25 tys. sztuk do odstrzału, jeśli idzie o głowienkę, to jest zaplanowanych 16 tys. sztuk, czernica – ponad 15 tys. sztuk, łyska – ponad 20 tys. sztuk - powiedział wiceminister Dorożała.
 
- Będziemy rozmawiać z głównym lekarzem weterynarii, z ministerstwem rolnictwa – chcielibyśmy chronić ciężarne lochy - dodał.
 
Kwestia polowania na dziki jest kwestią kontrowersyjną. Od roku 2019 w Polsce zostało odstrzelonych milion dzików, głównie z uwagi na walkę z ASF. Niemniej jednak działanie to nie przyniosło wymiernych efektów w walce z samą chorobą. Stąd w planach są rozmowy z ministerstwem rolnictwa.
 
- Jeśli jest postulat, aby wszyscy użytkownicy broni palnej przechodzili badania lekarskie, to oczywiście możemy usiąść i wszystkie aspekty omówić. Możemy podejść do tych rozmów i w sposób merytoryczny tę kwestię uregulować – stwierdził Eugeniusz Grzeszczak Łowczy Krajowy.

Podczas konferencji wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała podkreślił również, że to resort klimatu ma decydujący głos w kwestii zadań, jakie wykonują myśliwi w Polsce.
 
- Jak spojrzymy dzisiaj na prawo, na ustawę, która reguluje kwestie łowieckie, to w pierwszym artykule ustawy o prawie łowieckiej jest jasna informacja o tym, jakie zadanie definiuje ta ustawa, jeśli idzie o łowiectwo w Polsce, z jasnym zaznaczeniem kwestii przyrodniczych i kwestii związanych z ekologią. To jasno przekłada się na to, że minister właściwy ds. klimatu i środowiska jest bezpośrednio tą instytucją, której podlegają te elementy związane z prawem łowieckim - powiedział wiceminister klimatu.
 
Do współpracy przy zespole zaproszona została strona społeczna, której głos odgrywa dla resortu klimatu i środowiska istotną rolę. Zespół współtworzyć będą też przedstawiciele środowiska naukowego.


Tagi:
źródło: