Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wyjaśnienia MRiRW ws. Dyrektywy o Krajowych Pułapach Emisji

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Projekt dyrektywy NEC wskazuje na konieczność redukcji w dłuższej perspektywie emisji...

Projekt dyrektywy NEC wskazuje na konieczność redukcji w dłuższej perspektywie emisji amoniaku (a w kształcie proponowanym przez KE– także metanu), jednakże nie zakłada, iż będzie to osiągane przez redukcję pogłowia zwierząt - wyjaśnia resort rolnictwa.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według ministerstwa ma to nastąpić poprzez stosowanie niskoemisyjnych praktyk w zakresie chowu zwierząt (strategie karmienia i utrzymania zwierząt), czy przechowywania i stosowania nawozów. Szczegółowy zakres praktyk rolniczych mających istotne znaczenie dla osiągnięcia docelowych poziomów redukcji określa załącznik II do projektu dyrektywy NEC.

Resortem wiodącym w zakresie prac nad nową dyrektywą NEC jest Ministerstwo Środowiska współpracujące w tym zakresie z innymi resortami, także z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W prezentowanych stanowiskach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprzeciwia się proponowanym wysokościom pułapów redukcyjnych w odniesieniu do amoniaku. W ocenie MRiRW są one zbyt ambitne i wiązałby się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów dostosowawczych.

Projekt dyrektywy NEC nie jest konsekwencją porozumienia w sprawie polityki klimatycznej podjętego w październiku 2014 r., a jego założeniem nie jest wykonanie postanowień pakietu energetyczno-klimatycznego. Projekt dyrektywy NEC dotyczy realizacji długofalowej polityki UE w zakresie zanieczyszczeń powietrza (pyły, gazy) i odnosi się do osiągnięcia określonych poziomów jakości powietrza w kontekście eliminacji zagrożeń dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Pakiet energetyczno-klimatyczny jest elementem polityki klimatycznej, a więc rozpatrywanej na poziomie globalnym kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Efektem prowadzonych w okresie 2014-2015 prac w Radzie UE jest m.in. propozycja wyłączenia metanu (CH4) z projektu dyrektywy NEC, co oznacza, że w odniesieniu do tego gazu nie byłyby ustanawiane krajowe limity redukcji. Usunięcie zobowiązań odnośnie metanu było możliwe dzięki staraniom m.in. Polski, w tym resortu rolnictwa.

O wątpliwościach w sprawie Dyrektywy o Krajowych Pułapach Emisji pisaliśmy (za KRIR) we wrześniu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany
 • Polska liderem w przyroście produkcji serów, mleka pitego i śmietany

  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale 2018 r., w odniesieniu do porównywalnego okresu przed rokiem, dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosły o 2,3% do 38,9 mln t.
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl