| Autor: redakcja1

Wyjście bez umowy spotęguje skutki pandemii COVID-19

Perspektywa tego, że negocjatorom nie uda się osiągnąć porozumienia w kwestii przyszłych relacji handlowych między UE a Zjednoczonym Królestwem będzie w rezultacie druzgocącym podwójnym ciosem dla rolników, przedsiębiorstw rolno-spożywczych i handlowców, którzy już teraz zmagają się z pandemią COVID-19.

Wyjście bez umowy spotęguje skutki pandemii COVID-19

Jako że pozostało niewiele czasu, a dziewiąta tura negocjacji odbędzie się w przyszłym tygodniu, wzywamy negocjatorów, aby byli zdeterminowani zrobić wszystko co w ich mocy, by doprowadzić do przyszłego porozumienia handlowego, które wesprze przedsiębiorstwa i miejsca pracy, a także pomoże ochronić handel między UE a Zjednoczonym Królestwem, którego wartość w 2019 r. wyniosła 58 mld euro. Porozumienie musi dążyć do utrzymania równych szans między UE a Zjednoczonym Królestwem, a także do integralności jednolitego rynku.

Przez ostatnie dwa lata, europejskie podmioty działające na rynku spożywczym, państwa członkowskie i inne jednostki przygotowywały się, aby zamortyzować wstrząs jaki  spowoduje wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE. Jednak przedsiębiorstwa potrzebują przewidywalności, a my znajdujemy się w niepewnej sytuacji i nie wiemy co będzie czekać eksport od 1 stycznia 2021 r.

Zostało mniej niż cztery miesiące do zakończenia okresu przejściowego, a w dalszym ciągu jest tyle niewiadomych, że przygotowanie staje się niemożliwe. W szczególności podmioty działające na rynku spożywczym po dwóch stronach kanału, muszą znać system regulacyjny dotyczący zdrowia roślin, zdrowia zwierząt, kontroli żywności i paszy oraz muszą być świadome innych przyszłych zobowiązań, które będą miały wpływ na eksport UE.

Europejski łańcuch rolno-spożywczy oczekuje, że elementy regulacyjne będą niezwłocznie współdzielone oraz ma nadzieję, że negocjatorzy z UE oraz ze Zjednoczonego Królestwa osiągną wysokiej jakości rezultat, który doprowadzi do porozumienia o wolnym handlu w tym ograniczonym limicie czasu. W związku z nadchodzącymi trudnościami, zwracamy się również z prośbą o szybkie udostępnienie pobrexitowej rezerwy dostosowawczej na poziomie 5 mld euro dla sektorowa rolno-spożywczego, który jest jednym z najbardziej dotkniętych przez skutki brexitu sektorów.

Handel i działalności gospodarcze kwitną w warunkach przewidywalności i zaufania. Z tego względu wzywamy do ciągłego i pełnego wdrażania umowy o wystąpieniu oraz szybkiego zakończenia obecnych negocjacji handlowych.



Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!