| Autor: kkj6

Z dniem 1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowa reforma gospodarki odpadami

Sprawozdanie podkomisji pracującej nad nową formą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wywołało aprobatę sejmowych komisji: środowiska i samorządu terytorialnego. Taki obrót sprawy przyczynił się do przyspieszenia prac nad nowelizacją.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowa reforma gospodarki odpadami

Prawdopodobnie nowa ustawa wejdzie w życie z początkiem nowego roku. Po zmianie firmy zajmujące się odpadami zostaną zarzucone pracą i będą miały znacznie więcej obowiązków. Przyczynią się do tego zmiany zakładające uwzględnienie uwag strony samorządowej i przedsiębiorców.


Na zaaklimatyzowanie się z nowym systemem, który ma wejść w życie wraz z 1 stycznia nowego roku, gminy będą miały 18 miesięcy.


Z kolei inaczej będzie z podjęciem uchwały w sprawie stawek opłat za gospodarkę odpadami komunalnymi. Na to gminy będą miały rok czasu.


Projekt zakładał, żeby przedstawiciele gminy urządzili trzy przetargi rocznie w celu wybrania najbardziej odpowiedniej firmy, która zajęłaby się eksploatacją i budową regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.


Ten pomysł został jednak odrzucony. Obowiązkowy podział gmin, które mają więcej niż 10 tysięcy mieszkańców, na sektory, które następnie miały zostać przypisane odpowiednim firmom zajmującymi się odbieraniem odpadów również nie spotkał się z aprobatą posłów.


Eksperci twierdzą, że odstąpienie od pomysłu trzech przetargów rocznie jest dobrym rozwiązaniem. Uważają, iż w Polsce ich procedura jest zazwyczaj niezwykle długa i skomplikowana.


Ich zdaniem, także obowiązek redukcji odpadów biodegradowalnych do poziomu 50 procent w czasie do 16 lipca 2013r. jest dla gmin właściwie niewykonalne. Przypuszczają więc, że Unia Europejska w rezultacie będzie musiała przyznać nam kary.


Nowa ustawa zakładałaby również przejęcie na własność przez gminę odpadów w niej zgromadzonych. Będą one zobowiązanie do przeprowadzenia przetargów, które wyłonią firmy odpowiedzialne za odbiór odpadów od właścicieli.


Projekt zawiera też wzmiankę o wprowadzeniu tzw. opłaty śmieciowej, którą mieszkańcy będą musieli uiszczać do gminy. Jej stawka będzie wyliczana uwzględniając koszty odbioru, transport, zbierania, odzysku i recyclingu.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!