| Autor: redakcja1

Bóbr na liście zwierząt łownych?

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek o wpisanie bobra na listę zwierząt łownych, a także uregulowanie zasad wypłaty odszkodowania za wyrządzone przez te zwierzęta szkody.

Bóbr na liście zwierząt łownych?
Obecnie populacja bobra w całym kraju jest bardzo liczna i ich działalność powoduje znaczące straty w rolnictwie i gospodarce rybackiej.
 
Zdaniem samorządu rolniczego, zaliczenie bobra do zwierząt łownych ułatwi pozyskiwanie tego gatunku i doprowadzi do ograniczenia lawinowego wzrostu liczebności bobra w naszym kraju.
 
Jednym ze skutków spiętrzenia wody przez bobry jest zalanie użytków zielonych i zniszczenie lub utrudnienie zbioru plonów. Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, szacując szkody wyrządzone przez bobry uwzględniają tylko szkody bezpośrednio przez nie wyrządzone, natomiast winą za zalanie terenów uprawnych obarczają spółki wodne, które rzekomo niewłaściwie dbają o drożność cieków wodnych.
 
Samorząd rolniczy jest zdania, że należy wprowadzić jasne rozwiązania prawne, które w sposób jednoznaczny określą zakres szkód wyrządzanych przez bobry, a obejmujących również szkody w trwałych użytkach zielonych, za które rolnik będzie mógł otrzymać odszkodowanie ze Skarbu Państwa.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!