| Autor: redakcja1

Zakończenie kwotowania produkcji cukru może mieć negatywny wpływ na zdrowie

W „British Medical Journal” opublikowano analizę przygotowaną przez zespół pracowników z Cambridge University, według której reforma unijnego rynku może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi - podaje FAPA/FAMMU.

Zakończenie kwotowania produkcji cukru może mieć negatywny wpływ na zdrowie
Od października 2017 roku zostaną zniesione limity produkcyjne w UE na cukier i izoglukozę, tj. syrop produkowany ze zbóż. Za sprawą ograniczeń produkcyjnych udział izoglukozy w unijnym rynku spożywczym był nieznaczny, a cukier był podstawowym słodzikiem. Jak wynika z wielu analiz po zniesieniu kwotowania produkcja izoglukozy zwiększy się z obecnych 700 tys. ton do nawet 2-3 mln ton.

Natomiast badania przeprowadzone w Princeton University wykazały, że z uwagi na strukturę cukrów prostych konsumpcja syropów kukurydzianych prowadzi do większej otyłości niż w odniesieniu do spożycia tej samej ilości cukru.

W związku z tym, Brytyjczycy obawiają się, że po 2017 roku może zwiększyć się podaż taniej żywności z izoglukozą, co może mieć negatywne skutki zdrowotne, przeze wszystkim dla osób o najniższych dochodach.

Syropy są tańsze od cukru i mogą łatwo zastąpić go w przemyśle spożywczym. Naukowcy z Cambridge zwracają uwagę również na to, że reforma unijnego sektora cukru zbyt mało uwagi przykłada do strukturalnych zmian, również w rolnictwie, co ma duży wpływ na spożycie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!