| Autor: redakcja6

Ceny OMP kontynuują trend spadkowy w Polsce i całej Unii Europejskiej

W połowie maja średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku ukształtowała się na poziomie 2,86 euro/kg i była o 6,82% niż sza w relacji miesięcznej oraz o 6,63% wobec analogicznego okresu roku poprzedniego – podała FAMMU/FAPA.

Ceny OMP kontynuują trend spadkowy w Polsce i całej Unii Europejskiej
Dnia 18 maja 2014 roku, podobnie jak w Unii Europejskiej spadały ceny OMP w Polsce. W tym czasie wyniosły one 2,74 euro/kg i były o około 7,7% niższe w relacji rocznej, a także o 9,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 4,2% w stosunku do średniej unijnej. W przeliczeniu na walutę polską, spadek cen wyniósł 7% w skali rocznej z 12,32 zł/kg do 11,47 zł/kg.
 
Nieco wyższe ceny odnotowano na rynku głównego unijnego producenta – Niemiec, gdzie w połowie miesiąca cen utrzymywały się na poziomie 2,91 euro/kg. Z kolei u drugiego czołowego wytwórcy OMP – Holandii, cena mleka odtłuszczonego była trochę niższa i wyniosła 2,77 euro/kg, co oznacza stawkę o 3,15% niższą niż przed miesiącem.
 
Zdaniem ekspertów, zniżkowa tendencja obserwowana od dwóch miesięcy na terenie Unii Europejskiej jest związana z dynamicznym wzrostem produkcji mleka i przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej oraz na północnej półkuli w związku z sezonowym wzrostem produkcji i nadejściem sprzyjających warunków pogodowych do wytwórstwa mleka. Ponadto na obniżki ma wpływ trend napędzany przez zmniejszony popyt na przetwory mleczarskie ze strony Chin, będących głównym importerem mleka w proszku, a także większe niż szacowano wcześniej dostawy mleka z Nowej Zelandii.
 
W połowie maja ceny mleka odtłuszczonego uplasowały się na poziomie o 68,43% powyżej progu interwencyjnego i były o 3,11% niższe niż ceny OMP wywożonego z państw Oceanii do portów Europy Północnej.
 
U jednego z głównych konkurentów Unii Europejskiej – Stanów Zjednoczonych, spadające w ostatnim czasie ceny znajdują się obecnie na poziomie niższym niż w Unii o 1,31% wynosząc w połowie maja 2,82 euro/kg.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!