Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny OMP kontynuują trend spadkowy w Polsce i całej Unii Europejskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W połowie maja średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku ukształtowała się na...

W połowie maja średnia ważona cena odtłuszczonego mleka w proszku ukształtowała się na poziomie 2,86 euro/kg i była o 6,82% niż sza w relacji miesięcznej oraz o 6,63% wobec analogicznego okresu roku poprzedniego – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Dnia 18 maja 2014 roku, podobnie jak w Unii Europejskiej spadały ceny OMP w Polsce. W tym czasie wyniosły one 2,74 euro/kg i były o około 7,7% niższe w relacji rocznej, a także o 9,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 4,2% w stosunku do średniej unijnej. W przeliczeniu na walutę polską, spadek cen wyniósł 7% w skali rocznej z 12,32 zł/kg do 11,47 zł/kg.
 
Nieco wyższe ceny odnotowano na rynku głównego unijnego producenta – Niemiec, gdzie w połowie miesiąca cen utrzymywały się na poziomie 2,91 euro/kg. Z kolei u drugiego czołowego wytwórcy OMP – Holandii, cena mleka odtłuszczonego była trochę niższa i wyniosła 2,77 euro/kg, co oznacza stawkę o 3,15% niższą niż przed miesiącem.
 
Zdaniem ekspertów, zniżkowa tendencja obserwowana od dwóch miesięcy na terenie Unii Europejskiej jest związana z dynamicznym wzrostem produkcji mleka i przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej oraz na północnej półkuli w związku z sezonowym wzrostem produkcji i nadejściem sprzyjających warunków pogodowych do wytwórstwa mleka. Ponadto na obniżki ma wpływ trend napędzany przez zmniejszony popyt na przetwory mleczarskie ze strony Chin, będących głównym importerem mleka w proszku, a także większe niż szacowano wcześniej dostawy mleka z Nowej Zelandii.
 
W połowie maja ceny mleka odtłuszczonego uplasowały się na poziomie o 68,43% powyżej progu interwencyjnego i były o 3,11% niższe niż ceny OMP wywożonego z państw Oceanii do portów Europy Północnej.
 
U jednego z głównych konkurentów Unii Europejskiej – Stanów Zjednoczonych, spadające w ostatnim czasie ceny znajdują się obecnie na poziomie niższym niż w Unii o 1,31% wynosząc w połowie maja 2,82 euro/kg.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl