Chiński import produktów mleczarskich

W pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wolumen importu produktów mleczarskich przez Chiny był wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem, jednak w ostatnim miesiącu zakupy większości produktów były mniejsze niż w kwietniu 2015 r - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Chiński import produktów mleczarskich

Według najnowszych danych zaprezentowanych przez firmę analityczną CLAL opierających się na bazie GTIS w miesiącach I-IV 2016 r. import mleka w proszku dla niemowląt ze strony Chin wzrósł o 26% do 61,3 tys. t, lecz w samym kwietniu roczna dynamika wzrostu była mniejsza i wyniosła 5,5%. Ponadto wartość importu mleka w proszku dla niemowląt (849,1 mln USD) stanowi obecnie największy udział w wartości przywozu produktów mleczarskich do Chin (37%). Zakupy pełnego mleka w proszku (PMP) ze strony Państwa Środka w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosły 234,1 tys. t i były wyższe o 20% niż przed rokiem, jednak w samym kwietniu zakupiono o 4,6%% mniej PMP niż przed rokiem. Chiny, w miesiącach I-IV 2016 r., w znaczącym stopniu, bo o 80% do 193,3 tys. t, zwiększyły zakupy mleka i śmietany płynnej, w tym w czwartym miesiącu dynamika wzrostu była tylko nieznacznie niższa niż łączna w pierwszych czterech miesiącach br.

 

Zakupy odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) zwiększyły się o 14% niż przed pierwszych czterech miesiącach 2015 r. i wyniosły 85,7 tys. t., natomiast serów wzrosły o 27% do 30,6 tys. t, a masła o 46% do 33,1 tys. t. W przypadku tych produktów, w kwietniu tego roku odnotowano jednak spadek wolumenu zakupu w relacji do kwietnia ub.r. Łączna wartość zakupionych przez Chiny produktów mleczarskich w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosła 2,27 mld USD i była większa o 12,7% niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Warto podkreślić, że oznacza to spowolnienie dynamiki wzrostu, która w trzech pierwszych miesiącach br. wyniosła 18,4%.

Tymczasem USDA opublikowała nowe prognozy dla chińskiego rynku mleka, w których oczekuje się, że import mleka płynnego przez Chiny w 2016 r., zwiększy się o 41%. Z kolei zakupy PMP zmniejszą się 14% ze względu na większe niż przewidywano zapasy na koniec 2015 r., a import odtłuszczonego mleka w proszku obniży się o 10%. W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku mleka płynnego największy udział w sprzedaży do Państwa Środka ma UE, a w przypadku proszków mlecznych Nowa Zelandia.

USDA prognozuje też, że w Chinach w 2016 r. spożycie produktów mleczarskich wzrośnie o 1,5% do ponad 40 mln t. Jednak analitycy zauważają, że spożycie mleka przez konsumentów na poziomie ok. 33 kg/ mieszkańca rocznie wciąż pozostaje niższe o ok. 1/3 niż średniej światowej. Produkcja mleka w Państwie Środka ma ulec zwyżce o 1,2% do 38 mln ton co będzie w pewnym stopniu wynikało ze zwiększenia pogłowia krów z 8,4 do 8,5 mln sztuk.  Tagi:
źródło: