Dodatki w postaci aromatów spożywczych. Jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Często się zdarza, że produkty spożywcze zawierają jakieś dodatki. Zazwyczaj są to aromaty, które mają nadać żywności lepszy smak oraz intensywniejszy zapach, a także zachęcić przez to konsumentów do zakupu towaru. Czy stosowane aromaty spożywcze mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia?

Dodatki w postaci aromatów spożywczych. Jaki mają wpływ na nasze zdrowie?
Można wyróżnić trzy rodzaje aromatów spożywczych: naturalne, identyczne z naturalnymi oraz sztuczne. Są one dodawane do większości przetworzonych produktów spożywczych, np. przetworów mlecznych, słodyczy czy napojów, także alkoholowych. O tym, czy produkt zawiera aromaty, możemy dowiedzieć się z etykiety. Wszystkie dodatki do żywności są oznaczone symbolem E.
 
Zanim aromat zostanie dopuszczony na rynek, jest skrupulatnie badany. W produkcji spożywczej mogą być wykorzystywane tylko substancje, które przeszły testy. Zasadniczo nie ma się więc czego obawiać. „Wymogi stosowania dodatków i aromatów spożywczych są uregulowane w unijnych rozporządzeniach. Substancje te muszą spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, muszą być bezpieczne dla konsumenta. Po drugie, ich stosowanie nie może wprowadzać w błąd” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl mgr inż. Alicja Ponder, doktorantka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
 
Oczywiście ze spożywaniem produktów zawierających aromaty spożywcze oraz inne dodatki nie należy przesadzać. W szczególności powinni unikać ich alergicy i osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego. Najlepiej jeść żywność jak najbardziej naturalną. Zwracajmy uwagę na etykiety! Przykładowo kiedy kupujemy jogurt waniliowy, upewniajmy się, że zawiera on faktycznie wanilię, a nie wanilinę, która jest sztucznym aromatem spożywczym.


Tagi:
źródło: