| Autor: redakcja1

Wysoki eksport OMP z Unii Europejskiej

Jak wynika z danych KE, w okresie pierwszych czterech miesięcy br. poza obszar celny UE wyeksportowano 249 tys. ton OMP, a więc o 17% więcej od bardzo wysokiego poziomu w analogicznym okresie 2014 r. - podaje Agencja Rynku Rolnego.

Wysoki eksport OMP z Unii Europejskiej

Eksport OMP

Ograniczeniu uległa z kolei dynamika zwyżki wywozu odtłuszczonego mleka w proszku z Polski. W okresie styczeń–maj 2015 r. z kraju wysłano 50 tys. ton OMP, a zatem ilość zbliżoną do notowanej przed rokiem, ale ceny otrzymywane w eksporcie w poszczególnych miesiącach były aż o 32–41% mniejsze niż rok wcześniej. W wyniku czego wartość wywiezionego OMP zmalała do 103 mln EUR ze 163 mln EUR.

 

Na rynki krajów pozaunijnych trafiło 59% kontyngentu wywozowego OMP, w tym do Algierii - 19%, Wietnamu - 13%, Meksyku - 5%, na Filipiny, do Chin, Egiptu, Japonii - po 2%. Do UE dostarczono 20 tys. ton tego produktu, w tym najwięcej do Holandii, Bułgarii, Włoch i Niemiec. Spowolnienie tempa wzrostu eksportu, niskie ceny transakcyjne OMP oraz wysoki poziom krajowych zapasów mleka w proszku przyczyniły się do zmniejszenia importu tego artykułu. W okresie styczeń–maj 2015 r. do kraju sprowadzono 9 tys. ton OMP, czyli o 3% mniej niż rok wcześniej. Wwiezione do kraju OMP w całości pochodziło z krajów członkowskich UE.

 

W sumie w 2015 r., przy zwiększonej podaży proszku mlecznego na rynku globalnym oraz utrzymanym przez Rosję zakazem importu produktów mleczarskich, m.in. z UE, eksport OMP z Polski może ukształtować się w granicy o 3% niższej od bardzo wysokiej w 2014 r. i wynieść 115 tys. ton. Również import może być mniejszy niż w roku 2014.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!