Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Eksport polskich artykułów mleczarskich

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według Banku BGŻ, z miesiąca na miesiąc ulega poprawie sytuacja w obrębie handlu...

Według Banku BGŻ, z miesiąca na miesiąc ulega poprawie sytuacja w obrębie handlu zagranicznego przetworami mleczarskimi.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Łączna wartość polskiego eksportu artykułów mleczarskich była o ponad 31% wyższa niż przed rokiem i ukształtowała się na poziomie 469,4 mln euro. Warto zauważyć, że jeszcze na początku roku przyrost ten sięgał zaledwie 20% w relacji rocznej, natomiast w marcu wyniósł już 39%.
 
Najważniejszą pozycję spośród wszystkich przetworów eksportowych zajęły sery z 38-procentowym udziałem w wywozie. Jednak zdaniem ekspertów w bieżącym roku to nie one napędzają cały eksport, a mleko w proszku. W pierwszym kwartale tego roku wywóz serów zwiększył się o 17% w ujęciu rocznym i wyniósł 177 mln euro. Natomiast wartość eksportu mleka w proszku wzrosła aż o 177% do 112,2 mln euro, a jego udział zwiększył się z 15% w roku ubiegłym do 24% w bieżącym.
 
Według specjalistów Banku BGŻ, na tak dynamiczny rozwój eksportu wpłynęły takie kierunki eksportu jak Algieria oraz Chiny i Rosja. W okresie od początku stycznia do końca marca Algieria zakupiła 6-krotnie więcej mleka w proszku niż przed rokiem, czyli 10,4 tys. ton za 34,4 mln euro, stając się po rocznej przerwie głównym odbiorcą tego surowca z Polski. Z kolei do Chin wywieziono o 8 razy więcej mleka, co oznacza, że wielkość eksportu ukształtowała się na poziomie 2,6 tys. ton, a do Rosji ponad 2 razy więcej – 1,6 tys. ton.
 
Również Rosja w analizowanym okresie pozostawała ważnym odbiorcą serów z Polski. W ciągu trzech pierwszych miesięcy zaimportowano bowiem 8,5 tys. ton tego przetworu, czyli o 37% więcej wobec I kwartału 2013 roku. Zważywszy na fakt, że cały rosyjski import serów wzrósł w tym czasie o 3% do 73,8 tys. ton, można zauważyć, że na razie Polska umacnia swoją pozycję w tym kraju – jej udział w rosyjskim imporcie serów sięga 12% wobec niespełna 9% przed rokiem. Było to dość ważne biorąc pod uwagę spadek zapotrzebowania na ten produkt ze strony krajów członkowskich, takich jak Niemcy, Słowacja czy Włochy.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ceny artykułów mleczarskich
 • Ceny artykułów mleczarskich

  W styczniu cena masła w blokach ukształtowała się w granicy 18,73 zł/kg i była mniejsza o 15,3% niż w grudniu oraz o 3,7% niż w porównywalnym okresie 2017 roku.
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl