| Autor: redakcja1

Eksport produktów mleczarskich z UE (maj 2016)

W maju 2016 r. dostawa masła i serów z Unii Europejskiej na rynki zewnętrzne była odpowiednio o 51 i 20% wyższa niż przed rokiem. Sprzedaż pełnego mleka w proszku (PMP) wzrosła o 2%. Spora obniżka eksportu miała miejsce za to w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), którego kontyngent sprzedaży na rynki pozawspólnotowe był o 28% mniejszy niż w maju 2015 r. – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Eksport produktów mleczarskich z UE (maj 2016)

Eksport produktów mleczarskich z UE

W wyniku czego, w pierwszych pięciu miesiącach 2016 r., w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem, największą dynamikę wzrostu wywozu, w przypadku czołowych kategorii produktów mleczarskich zaobserwowano w przypadku masła, którego sprzedaż zwiększyła się o 36% do 78,8 tys. t. W szczególności, unijne masło podniosło swoją popularność na rynku kanadyjskim, dostawa do tego kraju wzrosła z 0,1 tys. t w okresie I-V 2015 r. do 3,4 tys. t w okresie I-V 2016 r., a także na rynku irańskim, gdzie eksport zwiększył się odpowiednio z 0,7 do 3 tys. t. Sprzedaż masła z UE na rynek marokański była wyższa o 169% do 4,9 tys. t, a do Japonii o 102% do 3,4 tys. t.
 
W obrębie pierwszych pięciu miesięcy br. wywóz serów na rynki pozaunijne zwiększył się o 15% do 323,5 tys. t, a wśród czołowych importerów, większą niż średnia dynamikę zaobserwowano w przypadku Arabii Saudyjskiej o 43%, Algierii o 33%, Libanu o 25% oraz Korei Południowej o 20%. Należy zauważyć, że zarówno w stosunku do masła jak i serów dynamika wzrostu wysyłki w maju była większa niż w pierwszych czterech miesiącach 2016 r.
 
Natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku eksportu odtłuszczonego mleka w proszku, którego sprzedaż na rynki zewnętrzne w pierwszych pięciu miesiącach 2016 roku była o 12% niższa od notowanej w porównywalnym okresie przed rokiem i wyniosła 268,5 tys. t. Mniejszy popyt na unijne OMP zgłaszają jego dwaj główni odbiorcy w 2015 r., tj. Egipt i Algieria do których sprzedaż zmalała odpowiednio o 23 i 20%, a więc w sumie o 16,9 tys. t i 47% całkowitego spadku wolumenu. Wywóz OMP do Chin zwiększył się z kolei o 14%, na Filipiny o 29%, a do Arabii Saudyjskiej o 23%.
 
Nieznaczne zmiany odnotowano w kontyngencie wywozu pełnego mleka w proszku, który w okresie I-V 2016 r. był o 3% wyższy niż przed rokiem. Wprawdzie dostawa do trzech największych w całym 2015 r. odbiorców tego produktu, tj. Omanu, Algierii i Nigerii był niższy niż w pierwszych pięciu miesiącach 2015 r., ale spora zwyżka popytu, głównie ze strony Chin, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich sprawił, że całkowity wolumen wysłanego z UE pełnego mleka w proszku był minimalnie wyższy niż przed rokiem.
 
Niemniej jednak osłabienie euro względem dolara w czerwcu i lipcu br. sprawia, że konkurencyjność unijnego eksportu produktów mleczarskich wzrasta. Jeśli trend ten się utrzyma może prowadzić to do częściowego spadku poziomu zapasów produktów mleczarskich w UE.


Tagi:
źródło: