| Autor: redakcja1

Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski

W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych znaczącą pozycję zajmują żywiec, mięso i jego przetwory.

Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
W okresie styczeń–kwiecień 2020 r. przychody otrzymane ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarowej były o 2% mniejsze niż rok wcześniej i wyniosły 2,1 mld EUR, stanowiąc 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.
 
Drugą pod kątem wartości pozycję z 15% udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż wzrosła o 46% do 1,7 mld EUR. Zwyżka wysyłki zaobserwowano również w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych – o 12% do 1,3 mld EUR, cukru i wyrobów cukierniczych – o 4% do 0,8 mld EUR oraz ryb i przetworów o 1% do 0,7 mld EUR. Większa była również wartość wywozu m.in.: owoców wraz z przetworami – o 9% do 0,5 mld EUR, produktów paszowych łącznie z makuchami – o 13% do 0,5 mld EUR, kawy, herbaty i kakao – o 5% do 0,3 mld EUR oraz alkoholu – o 8% do 0,2 mld EUR.
 
Najważniejszym partnerem handlowym Polski pozostaje Unia Europejska. W okresie styczeń–kwiecień 2020 r. dostawy do krajów UE stanowiły 79% przychodów otrzymanych z eksportu towarów rolno-spożywczych i wyniosły 8,7 mld EUR. Najważniejszym partnerem handlowym Polski były Niemcy. Eksport do tego kraju wyniósł 2,6 mld EUR i był wyższy o 9% niż w okresie czterech miesięcy 2019 r. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Wielka Brytania - 1 mld EUR, Niderlandy Francja i Włochy - po 0,6 mld EUR oraz Czechy - 0,5 mld EUR.
 
Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń–kwiecień 2020 r. wysłano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 2,4 mld EUR względem 1,9 mld EUR rok wcześniej. Dostawy do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw ukształtował się w granicy 594 mln EUR, a zatem o 16% wyższym niż w okresie styczeń–kwiecień 2019 r. Na Ukrainę wysłano produkty o wartości 238 mln EUR, do Federacji Rosyjskiej eksport wyniósł 197 mln EUR, a na Białoruś – 102 mln EUR. Wywóz do pozostałych krajów, tj. spoza UE i WNP wzrósł o 26% do 1,8 mld EUR. Znaczącymi importerami spośród tej grupy państw była Arabia Saudyjska, do której sprzedano towary rolno-spożywcze o wartości 244 mln EUR, w tym przede wszystkim ziarno zbóż – 141 mln EUR oraz Stany Zjednoczone - 160 mln EUR, Republika Południowej Afryki - 126 mln EUR, Algieria - 88 mln EUR i Izrael - 79 mln EUR.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!