Europejski kontrakt na cukier ruszy 20 czerwca

Nowy kontrakt terminowy na cukier ma ruszyć z dniem 20 czerwca w 2016 roku. Instrument będzie nominowany w euro – podaje FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.

Europejski kontrakt na cukier ruszy 20 czerwca
Terminy realizacji przypada na marzec, maj, sierpień, październik i grudzień, a więc jak dla cukru białego w Londynie. Do końca roku kontrakt ma być objęty promocją, która znosi opłaty transakcyjne i za dostawę. Dostawy mają być realizowane w klasycznych kontenerach TEU, a nie w systemie indywidualnego pakowania (break-bulk). Tonaż kontenera będzie różnił w zależności od portu dostawy.
 
Kontrakt ma działać według standardowych dla cukru rafinowanego zasad. Wielkość pojedynczego kontraktu (lotu) to 50 ton. Dostawy mają być fizycznie realizowane w portach Paranagua i Santos w Brazylii, w Bangkoku i Laemchabang w Tajlandii, Mundra w Indiach, Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jeddah w Arabii Saudyjskiej, Penang i Port Kelang w Malezji oraz w holenderskim Rotterdamie i francuskim Hawrze. Jako możliwe porty dostaw wymienia się również Argentynę, Belgię, Kolumbię, El Salwador, Niemcy, Gwatemalę, RPA i Polskę.
 
O kontrakcie mówiło się już od paru miesięcy. Jego uruchomienie związane jest ze zniesieniem kwotowania produkcji cukru w UE w październiku 2017 roku. ICE nie widzi przeszkód, żeby nowy kontrakt funkcjonował razem z londyńskim kontraktem terminowym rozliczanym w dolarach amerykańskich.
 
Handlowcy oceniają, że aktualnie 3/4 globalnego handlu cukrem białym odbywa się w małych kontenerach, a nie w dużych ładunkach. Po zniesieniu kwotowania produkcji spodziewane jest zwiększenie się produkcji cukru w UE i duża zmienność jego cen, a nowy kontrakt miałby obniżyć się ryzyko cenowe i to związane z wymianą walut. Po zniesieniu kwot mlecznych giełda uruchomiła kontrakty w sektorze mleczarskim, ale nie cieszą się one powodzeniem. W odniesieniu do cukru mam być inaczej, bo plantatorzy i producenci cukru zazwyczaj zajmują się też zbożami i są przyzwyczajeni do kontraktów.


Tagi:
źródło: