BGŻ BNP Paribas: Handel produktami mleczarskim determinowany rynkiem chińskim

Sytuacja w globalnym handlu produktami mleczarskim determinowana jest rynkiem chińskim, który jest największym światowym importerem - podaje Bank BGŻ BNP Paribas. Jak wynika z analiz CLAL w obrębie pierwszych ośmiu miesięcy 2015 r., w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem, kontyngent przywozu produktów mleczarskich Chin zmalał o 20 proc. do 1,21 mln ton.

BGŻ BNP Paribas: Handel produktami mleczarskim determinowany rynkiem chińskim

Zniżka importu dotyczyła w szczególności pełnego mleka w proszku (PMP), którego wolumen obniżył się o 54 proc. do 274 tys. ton. Przywóz masła zmniejszył się o 32 proc. i wyniósł 44 tys. ton, a odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) o 24 proc. do 146 tys. ton. Załamanie importu PMP i OMP wynikało z nagromadzenia sporych zapasów tych produktów w 2014 r. przy tylko minimalnej zwyżce konsumpcji spowodowanym spowolnieniem gospodarczym. Przywóz mleka w proszku dla niemowląt wzrósł o 30 proc. do 104 tys. ton, co potwierdza utrzymującą się nieufność do krajowych produktów.
 

Ze względu na mniejsze, niż w 2014 roku ceny, w br. obniżka wartości importu produktów mleczarskich do Chin był jeszcze głębszy – wyniósł 42 proc., w tym PMP o 75 proc. a OMP 56 proc. Jednakże od 1 lipca Chiny zakazały importu mleka w proszku bez krajowych etykiet, a pod koniec października ma zostać ukończona budowa największej farmy bydła mlecznego licząca 100 tys. sztuk.
 

Zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas, można przypuszczać, że Państwo Środka podejmuje działania zmierzające do częściowego uniezależnienia rynku krajowego od przywozu. Do końca 2015 r., nie należy oczekiwać znaczącego wzrostu popytu importowego ze strony Chin jednak tempo obniżki importu powinno być niższe. Popyt ze strony Chin może zwiększyć się, gdy zapasy ulegną redukcji, co  może nastąpić dopiero po II kwartale 2016 r.



Tagi:
źródło: