Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Handel zagraniczny mlekiem i jego produktami z Polski i UE w 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Duży popyt na produkty mleczarskie ze strony państw Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki przyczynia...

Duży popyt na produkty mleczarskie ze strony państw Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki przyczynia się do wzrostu ich cen – informuje Agencja Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Koniunktura na globalnym rynku mleka w 2013 r. spowodowała, że wartość polskiego handlu zagranicznego produktami mleczarskimi osiągnęła rekordowy poziom. Jak wynika z obliczeń analityków ARR, wartość wywozu artykułów mleczarskich z wykluczeniem kazeiny wyniosła 1,67 mld EUR i była o 17,5% większa niż w 2012 r. Krajowy popyt ze strony konsumentów i zakładów przetwórczych sprzyjał także wzrostowi importu. Dodatnie saldo obrotów uległo zwiększeniu i przekroczyło 1 mld EUR, przy 0,9 mld EUR w 2012 r.
 
W strukturze geograficznej wysyłki artykułów mleczarskich dominują kraje Unii Europejskiej, gdzie w 2013 r. – było to 74% udziałów. Największymi odbiorcami były: Niemcy - 315 mln EUR, Czechy - 143 mln EUR, Holandia - 115 mln EUR oraz Włochy - 112 mln EUR. Spośród państw nienależących do UE głównym importerem polskich artykułów mleczarskich była Rosja - 142 mln EUR oraz Chiny i Ukraina - po 28 mln EUR.
 
W strukturze towarowej wywozu rośnie udział finalnych produktów mleczarskich. W rezultacie na znaczeniu traci m.in. wysyłka odtłuszczonego mleka w proszku. Udział eksportu w zagospodarowaniu krajowej produkcji OMP zmniejszył się z 67% w 2012 r. do 60%w 2013 r.
 
W minionym roku spadek produkcji i wzrost krajowego zapotrzebowania na ten rodzaj proszku mlecznego przyczynił się do ograniczenia jego eksportu oraz zwiększenia się importu. W związku z tym, w 2013 r. z kraju wywieziono 61 tys. ton OMP, czyli o 22% mniej niż rok wcześniej. OMP z Polski eksportowano głównie do państw UE w ilości 40 tys. ton, w tym m.in. do Bułgarii, Holandii, Niemiec i Włoch, a także do Algierii, Rosji i Chin.
 
Przywóz po cenach sporo mniejszych od krajowych cen zbytu tego artykułu był o 40% wyższy w odniesieniu do 2012 r. i wyniósł 27 tys. ton. Produkt ten zaimportowano m.in. z Niemiec, Luksemburga, Francji i Litwy. Saldo handlu zagranicznego odtłuszczonym mlekiem w proszku w ubiegłym roku było dodatnie i ukształtowało się w granicy 34 tys. ton w stosunku do 59 tys. ton w roku poprzednim.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl