Istotny wzrost eksportu przetworów mleczarskich z UE (I-IV 2014)

Jak podaje Bank BGŻ, w pierwszych miesiącach bieżącego roku znacząco wzrósł eksport przetworów mleczarskich z Unii Europejskiej do państw trzecich. Sytuacja ta spowodowana była wysoką podażą mleka w krajach Wspólnoty, a także rosnącym popytem na ten produkt ze strony państw rozwijających się.

Istotny wzrost eksportu przetworów mleczarskich z UE (I-IV 2014)
Na początku roku w największym stopniu rosła sprzedaż zagraniczna odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) i w okresie od stycznia do końca kwietnia była o 66% wyższa wobec pierwszych czterech miesięcy 2013 roku i wyniosła 212,8 tys. ton.
 
Głównym odbiorcą unijnego mleka odtłuszczonego jest Algieria, która pomimo że w ubiegłym roku zmniejszyła dostawy tego przetworu, to w analizowanym okresie zwiększyła je 2-krotnie w relacji rocznej do poziomu 54,5 tys. ton.
 
Drugie miejsce pod względem zakupów zajęły Chiny, które zaimportowały prawie 5 razy więcej odtłuszczonego mleka w proszku w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego, czyli łącznie 26,9 tys. ton.
 
Istotnym odbiorcą tego produktu jest także Indonezja z 10-procentowym udziałem w unijnym wywozie OMP.
 
W omawianym okresie kraje Wspólnoty zwiększyły również wywóz pełnego mleka w proszku (PMP). Jego eksport wzrósł w tym czasie o 30% w ujęciu rocznym i ukształtował się na poziomie 141,2 tys. ton. Podobnie jak w przypadku mleka odtłuszczonego, także w obrębie PMP, czołowym odbiorcą pozostała Algieria, gdzie dostarczono prawie 5-krotnie więcej tego przetworu mleczarskiego do 30,4 tys. ton.
 
Wysoki, aczkolwiek niższy niż w przypadku OMP i PMP, wzrost odnotowano w obrębie sprzedaży masła. Wywóz w pierwszych czterech miesiącach zwiększył się bowiem o 26% r/r i wyniósł 43,3 tys. ton tego produktu. Warto zaznaczyć, iż 33% z tej ilości, czyli 14,1 tys. ton trafiło na rynek rosyjski. Oznacza to wzrost wywozu w tym kierunku o 43% wobec tego samego okresu roku poprzedniego.
 
Według Banku BGŻ, nieznaczny spadek eksportu, bo o 1% r/r, odnotowano jedynie w przypadku serów. Na rynki krajów trzecich trafiło 254,1 tys. ton serów.


Tagi:
źródło: