Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W KE o obowiązkowym COOL

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak podała Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w dniu 10 lutego 2014 r. w Komisji...

Jak podała Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w dniu 10 lutego 2014 r. w Komisji Europejskiej odbyły się warsztaty pt. “Study on the mandatory indication of origin or place of provenance of unprocessed foods, single ingredient products and ingredients that represent more than 50% of a food”.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na spotkaniu konsultant DG Sanco – AGRA CEAS, który przygotowuje studium, przedstawił prezentację na temat założeń opracowania oraz planu pracy.

Badanie, mające na celu ocenę wpływu wprowadzenia obowiązkowego znakowania krajem pochodzenia na przemysł, podzielone będzie na 3 części:
1. zainteresowanie konsumenta pochodzeniem produktu,
2. charakterystyka łańcucha produkcji żywności,
3. ocena wpływu ekonomicznego/socjalnego/środowiskowego w 3 opcjach znakowania: UE/nie-UE lub kraj trzeci, kraj członkowski/kraj trzeci, inne geograficzne wskazanie.

Studium będzie obejmować:
- żywność nieprzetworzoną (mąka pszenna, ryż długoziarnisty, mieszanki sałat),
- produkty jednoskładnikowe (cukier, olej słonecznikowy, ziemniaki smażone),
- składniki, które stanowią więcej niż 50% żywności (mąka pszenna w chlebie, przecier pomidorowy, sok pomarańczowy).

Przedstawiciele ponad 30 różnych organizacji producentów żywności (m.in. FEDIOL, IMACE, PFP), którzy uczestniczyli w spotkaniu, podkreślali utrudnienia, jakie może spowodować nowy wymóg.

W przypadku producentów olejów roślinnych obowiązkowe wskazywanie kraju pochodzenia (ze względu na zmienność dostaw surowców w zależności od warunków pogodowych i zbiorów uzyskanych w danym kraju) jest praktycznie niemożliwe - stwierdza Agnieszka Słodowa z PSPO.

Taka legislacja spowodowałaby przerwy w łańcuchu dostaw bądź wpłynęłaby na drastyczną zmianę istniejących praktyk rynkowych.
Pierwsze wyniki z badań spodziewane są w czerwcu br. Natomiast do 13 grudnia br. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wnioski z badania, do czego została zobowiązana Rozporządzeniem (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl