| Autor: mikolaj

W KE o obowiązkowym COOL

Jak podała Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w dniu 10 lutego 2014 r. w Komisji Europejskiej odbyły się warsztaty pt. “Study on the mandatory indication of origin or place of provenance of unprocessed foods, single ingredient products and ingredients that represent more than 50% of a food”.

W KE o obowiązkowym COOL
Na spotkaniu konsultant DG Sanco – AGRA CEAS, który przygotowuje studium, przedstawił prezentację na temat założeń opracowania oraz planu pracy.

Badanie, mające na celu ocenę wpływu wprowadzenia obowiązkowego znakowania krajem pochodzenia na przemysł, podzielone będzie na 3 części:
1. zainteresowanie konsumenta pochodzeniem produktu,
2. charakterystyka łańcucha produkcji żywności,
3. ocena wpływu ekonomicznego/socjalnego/środowiskowego w 3 opcjach znakowania: UE/nie-UE lub kraj trzeci, kraj członkowski/kraj trzeci, inne geograficzne wskazanie.

Studium będzie obejmować:
- żywność nieprzetworzoną (mąka pszenna, ryż długoziarnisty, mieszanki sałat),
- produkty jednoskładnikowe (cukier, olej słonecznikowy, ziemniaki smażone),
- składniki, które stanowią więcej niż 50% żywności (mąka pszenna w chlebie, przecier pomidorowy, sok pomarańczowy).

Przedstawiciele ponad 30 różnych organizacji producentów żywności (m.in. FEDIOL, IMACE, PFP), którzy uczestniczyli w spotkaniu, podkreślali utrudnienia, jakie może spowodować nowy wymóg.

W przypadku producentów olejów roślinnych obowiązkowe wskazywanie kraju pochodzenia (ze względu na zmienność dostaw surowców w zależności od warunków pogodowych i zbiorów uzyskanych w danym kraju) jest praktycznie niemożliwe - stwierdza Agnieszka Słodowa z PSPO.

Taka legislacja spowodowałaby przerwy w łańcuchu dostaw bądź wpłynęłaby na drastyczną zmianę istniejących praktyk rynkowych.
Pierwsze wyniki z badań spodziewane są w czerwcu br. Natomiast do 13 grudnia br. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wnioski z badania, do czego została zobowiązana Rozporządzeniem (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!