| Autor: redakcja6

Kolejne spadki cen olejów i tłuszczów

Jak wynika z informacji zebranych przez Bank BGŻ, indeks światowych cen olejów i tłuszczów od kwietnia bieżącego roku wykazuje tendencje spadkowe.

Kolejne spadki cen olejów i tłuszczów

Indeks światowych cen olejów i tłuszczów

W lipcu bieżącego roku indeks światowych cen żywności wyniósł ok. 181 pkt. (oznacza to, że w miesiącu tym przeciętne ceny olejów i tłuszczów były o 81% wyższe od średniej z lat 2002-2004). W stosunku do czerwca wartość indeksu obniżyła się o blisko 8 pkt. (4,1%). Z kolei w porównaniu z lipcem 2013 r. była niższa o blisko 6 pkt. (3%).

Spadek cen oleju sojowego i palmowego

Do spadku wartości indeksu w największym stopniu przyczyniły się przede wszystkim obniżki cen oleju sojowego i palmowego. W kierunku niższych cen oleju sojowego oddziaływały m.in. oczekiwania co do rekordowo wysokich zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych oraz duża dostępność surowca z Ameryki Południowej. Z kolei do spadku cen oleju palmowego przyczyniła się aprecjacja waluty malezyjskiej oraz mniejszy popyt importowy.

Spadek cen oleju rzepakowego i słonecznikowego

Eksperci Banku BGŻ zwracają uwagę, że w lipcu taniały również: olej rzepakowy i słonecznikowy, na co wpływ miały prognozy dosyć wysokich zbiorów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!