| Autor: redakcja1

Kolejne spadki na aukcji Fonterry

W dniu 19 sierpnia 2014 roku na otwartej po raz 121 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT) po raz kolejny z rzędu odnotowano zniżkę średniej ceny ze wszystkich kontraktów terminowych – podaje FAMMU/FAPA.

Kolejne spadki na aukcji Fonterry
W omawianym czasie zaobserwowano dynamiczne spadki cen odtłuszczonego mleka w proszku, kazeiny i sera cheddar, podczas gdy ceny pozostałych produktów mleczarskich oferowanych za pośrednictwem aukcji minimalnie wzrosły. Przeciętna cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych zmalała do 3 tys. USD/t, a zatem była mniejsza o 0,8% w odniesieniu do poprzedniego przetargu, a także o 40,5% niższa od odnotowanego na początku lutego rekordu.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było przeciętnie o 11,9% taniej niż na poprzednim przetargu, czyli 5 sierpnia lipca 2014 roku, zmniejszyły się do poziomu 2,874 tys. USD/t, a więc jest to najniższa wartość od ponad dwóch lat. W związku z tym, za tonę tego proszku mlecznego płacono średnio o 642 USD mniej niż przed miesiącem (na przetargu 15 lipca 2014 r.). W przypadku OMP odnotowano nawet blisko 13,5% obniżki za kontrakty na grudzień 2014 r.
 
W tym samym czasie przeciętne ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły poziom o 2,9% większy w stosunku do wcześniejszej aukcji, kiedy to było 2,804 tys. USD/t. Natomiast za kontrakty na październik, listopad i grudzień 2014 roku płacono nawet o 4% więcej niż przed dwoma tygodniami. Niemniej jednak pełnotłuste mleko w proszku było w dalszym ciągu sprzedawane po cenie mniejszej niż proszek odtłuszczony, różnica ta zmalała do 70 USD/t.
 
Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano również 7,7% obniżkę cen sera cheddar w relacji miesięcznej. Jego cena zmniejszyła się do poziomu 3,45 tys. USD/t.
 
Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 2 września 2014 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!