| Autor: mikolaj

KRIR ws. ochrony polskiego rynku rolno-spożywczego przed napływem żywności z Ukrainy

Realizując wniosek XII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych 17 kwietnia 2014 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie na forum Unii Europejskiej wszelkich możliwych działań w celu ochrony polskiego rynku rolno-spożywczego przed nadmiernym napływem żywności z krajów trzecich, w tym z Ukrainy.

KRIR ws. ochrony polskiego rynku rolno-spożywczego przed napływem żywności z Ukrainy

Ochrona polskiego rynku i wspieranie eksportu staje się szczególnie ważne w kontekście zamknięcia wielu rynków, w tym rynków Rosji i Ukrainy dla polskiej wieprzowiny w związku z wykryciem wirusa ASF u dwóch dzików znalezionych w Polsce przy granicy z Białorusią. Jak podkreślają służby weterynaryjne nie ma w Polsce zachorowań wśród zwierząt hodowlanych, a mięso wieprzowe i jego produkty są w pełni bezpieczne dla konsumentów.

W takiej sytuacji fakt zakazu sprzedaży na terenie Ukrainy i Rosji mięsa wieprzowego z Polski oraz od 2 lat wołowiny na Ukrainę, wprowadzony przez te państwa wydaje się podyktowany tylko politycznie.

Biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową i nie negując potrzeby udzielenia Ukrainie pomocy gospodarczej przez Unię Europejską, Krajowa Rada Izb Rolniczych dostrzega niebezpieczeństwo sprowadzenia na nasz rynek w ramach bezcłowych kontyngentów np. zbóż większych ilości produktów rolno-spożywczych niż do innych krajów UE ze względu na położenie geograficzne.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!