Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Miód dobry na wszystko

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Miód jest naturalnym produktem pszczół i jedną z najcenniejszych substancji odżywczych,...

Miód jest naturalnym produktem pszczół i jedną z najcenniejszych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam natura.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Już starożytni doceniali jego dobroczynne właściwości. Stosowali go zarówno jako produkt spożywczy, leczniczy a także pielęgnacyjny. Królowa Kleopatra dodawała go na przykład do kąpieli, żeby zahamować procesy starzenia i zachować młody i zdrowy wygląd skóry. Szerokie zastosowanie miodu trawa po dzień dzisiejszy. Stosujemy go wspomagająco w leczeniu różnorakich schorzeń. Cenimy go za niepowtarzalny smak, za jego właściwości prozdrowotne, nie zapominamy o nim również w kosmetologii.
 
Pod względem składu chemicznego w miodzie dominują cukry proste, występują również kwasy organiczne, aminokwasy, witaminy, enzymy i mikroelementy.
 
W zależności od tego z jakiego surowca powstaje, wyróżnia się miody nektarowe (kwiatowe), wytwarzane przez pszczoły z nektaru kwiatowego, pobieranego z kwiatów. Kolejną grupę tworzą miody spadziowe, wytwarzane przez pszczoły ze spadzi, czyli słodkiej cieczy występującej na niektórych drzewach zarówno iglastych jak i liściastych. Producentem spadzi są głównie mszyce i czerwce, które pasożytują na danej roślinie. Ostatnią grupę tworzą miody mieszane czyli nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe.
 
Początkowo miód ma konsystencje płynną (patoka), z biegiem czasu ulega on jednak procesowi krystalizacji i przechodzi w postać stałą tzw. krupiec. Krystalizacja to proces naturalny, który nie powoduje zmiany smaku, ani właściwości miodu. Szybkość tego procesu w głównej mierze zależy od rodzaju miodu. Rekordzistą jest miód  rzepakowy, który gęstnieje już nawet jeden dzień po wyjęciu z ula. Miód akacjowy natomiast, może pozostać płynny nawet przez dwa lata. Pozostałe miody powinny skrystalizować się do końca roku, w którym zostały zebrane. Zbrylenie miodu mówi nam dużo o jego prawdziwości. Należy pamiętać, że sztuczne miody nie krystalizują się. Proces krystalizacji jest wiec jedną z metod na sprawdzenie jakości produktu - jeśli zauważymy ze nasz miód ulega krystalizacji możemy mieć wtedy pewność, że nie ma w nim sztucznych dodatków.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl