Miód dobry na wszystko

Miód jest naturalnym produktem pszczół i jedną z najcenniejszych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam natura.

Miód dobry na wszystko
Polskie pasieki dostarczają nam całą gamę najróżniejszych miodów. Możemy przebierać w smakach, zapachach i kolorach. Mając tak wielki wybór czasami trudno się na coś zdecydować. W wyborze ulubionego miodu pomoże nam jego kolor. Istnieje bowiem pewna zależność między kolorem a smakiem miodu. Mianowicie te o jaśniejszej barwie mają delikatniejszy i bardziej słodki smak, natomiast te o ciemniejszym kolorze, są bardziej ostre i mniej słodkie.
 
Jeśli chcemy wspomóc nasz organizm w walce z chorobą warto postawić na konkretny rodzaj miodu. Na przykład miód akacjowy poprawia naszą odporność, pomaga również w walce z przeziębieniem. Stosowany jest przy problemach z układem pokarmowym. Miód ten jest najsłodszy spośród wszystkich rodzajów miodów, dlatego też jest najczęściej wybierany przez dzieci.  Miód wrzosowy, ma kolor brunatny i ostry, gorzkawy smak. Działa na nerki oraz układ moczowy. Pomocny jest także w kamicy nerkowej i leczeniu schorzeń prostaty. Miód gryczany ma charakterystyczny zapach i ostry, lekko piekący smak, dlatego nie każdemu odpowiada. Jest dobry przy schorzeniach układu krążenia oraz kłopotach z pamięcią. Poprawia również wydolność wątroby. Miód lipowy, podobnie zresztą jak akacjowy, pomocny jest przy leczeniu stanów zapalnych układu oddechowego. Wspomaga organizm w walce z infekcjami, jest polecany w przeziębieniach i grypie. Miód spadziowy stosowany jest wspomagająco w terapii schorzeń układu oddechowego, dolegliwościach przewodu pokarmowego, chorobach serca, wątroby, nerek a także w stanach napięcia fizycznego czy psychicznego.
 
Aby jednak w pełni skorzystać z dobroczynnych właściwości miodu należy pamiętać o jednej zasadnie: nie można dodawać miodu do gorącej herbaty lub kawy. Miód, który trafia do napoju o temperaturze powyżej 40 stopni, zupełnie traci swoje właściwości. Najzdrowiej jest dodać łyżeczkę miodu do letniej lub chłodnej wody, wymieszać i zostawić taki roztwór na całą noc, a wypić dopiero rano.



Tagi:
źródło: