| Autor: mikolaj

Mlekiem ugasisz pragnienie lepiej niż wodą

Tak przynajmniej twierdzą naukowcy wypowiadający się dla kanadyjskiego czasopisma "Applied Physiology, Nutrition and Metabolism", którzy jednoznacznie stwierdzają, że woda nie jest najlepiej nawadniającą organizm substancją. Pragnienie znacznie lepiej ugasi tłuste mleko, a nawet sok pomarańczowy - informuje FAMMU/FAPA.

Mlekiem ugasisz pragnienie lepiej niż wodą
Mleko i produkty mleczne dzięki naturalnej równowadze sodu, węglowodanów i białka - pomagają organizmowi dłużej utrzymać płyny. W jednym z badań eksperci zajmujący się mierzeniem poziomu nawodnienia organizmu przetestowali dwanaście różnych napojów (wodę gazowaną, colę, colę light, napój izotoniczny, środek nawadniający Oral Rehydration Solution, sok pomarańczowy, piwo typu lager, gorącą czarną kawę, gorącą czarną herbatę, mrożoną czarną herbatę, tłuste mleko oraz chude mleko), które porównali do zwykłej wody. Eksperyment polegał na tym, aby sprawdzić, który z tych napoi pozostanie najdłużej w organizmie. Próba objęła 72 dorosłych mężczyzn, którym podczas czterech osobnych sesji podano do wypicia litr wody oraz trzy inne napoje z listy. Okazało się, że cztery z nich pozostały w organizmie dłużej niż woda, po upływie dwóch godzin. Były to tłuste mleko, chude mleko, środek nawadniający Oral Rehydration Solution, sok pomarańczowy.

Najmniejsze nawodnienie zapewniła kawa (która działa odwadniająco), a piwo oraz napój izotoniczny utrzymywały się tyle samo czasu w organizmie, co woda. Nawet po uwzględnieniu stosunkowo niskiej zawartości wody w mleku, okazało się, że jest ono skuteczniejsze niż pozostałe 12 napojów. Według Ronalda J. Maughan’a, eksperta ds. nawodnienia organizmu z Uniwersytetu Loughborough - gdy napoje zawierają składniki odżywcze i elektrolity, takie jak sód lub potas, które znajdują się w mleku, żołądek opróżnia płyn wolniej i z mniej drastycznym wpływem na nerki - mówi Ronald J. Maughan, ekspert ds. nawodnienia organizmu z Uniwersytetu Loughborough.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!