| Autor: redakcja1

Mniejszy przerób rzepaku

W 2018 r., przy sporym spadku zbiorów rzepaku, krajowy przerób i produkcja oleju rzepakowego będą niższe niż w roku poprzednim, ale skala spadku nie powinna być znacząca.

Mniejszy przerób rzepaku
Można oczekiwać, że w drugiej połowie roku niedobory krajowej podaży rzepaku będą uzupełnione zwiększonym importem, przede wszystkim z Ukrainy i Czech, gdzie nastąpił duży wzrost zbiorów rzepaku. Produkcja margaryn może być także niższa, na co wskazują wyniki produkcyjne otrzymane w br. w dużych i średnich zakładach produkcyjnych.
 
Przy oczekiwanej stabilizacji popytu wewnętrznego rynku na margaryny, skala obniżki ich produkcji uzależniona będzie przede wszystkim od możliwości eksportu. W okresie ośmiu miesięcy 2018 r. duże i średnie zakłady przemysłu tłuszczowego wyprodukowały 733,9 tys. t surowego oleju rzepakowego, a więc o 7,6% więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.
 
Produkcja oleju rzepakowego rafinowanego wyniosła 490,8 tys. t i była o 6,3% niższa, gdyż przy większej produkcji oleju rzepakowego na cele jadalne o 21,1% do 349,1 tys. t, jego produkcja na cele techniczne zmalała o 39,9% do 141,7 tys. t. Produkcja margaryn wyniosła 199,7 tys. t i była o 3,5% mniejsza niż w tym samym okresie 2017 roku.


Tagi:
źródło: