| Autor: redakcja1

Na giełdach tanieje cukier i kakao

Kontrakt terminowy na londyńskiej giełdzie towarowej na cukier biały z dostawą na grudzień 2014 roku został zrealizowany jedynie na 73,4 tys. ton, a więc 1,468 tys. lotów – podaje FAPA/FAMMU.

Na giełdach tanieje cukier i kakao

Całość kontyngentów przypadła UBS Ltd., a dostawcami byli Louis Dreyfus Commodities Suisse S.A. i J.P. Morgan Securities plc. Natomiast cukier ma pochodzić z Brazylii i Gwatemali.

Ceny cukru

Ostatni tydzień przyniósł dość spore zniżki notowań tego surowca. W Londynie cukier biały potaniał o 3% do 416,4 USD/t, przy czym przy zmianie kontraktu, spadek był większy o 1 pp. W ujęciu miesięcznym notowania były mniejsze o 2%, a w rocznym o 11%.

Natomiast w Nowym Jorku cena cukru surowego obniżyła się 3% do 349,9 USD/t. W relacji miesięcznej notowania były mniejsze o 4%, a w rocznej o 10%. Powodem ostatnich spadków była głównie sytuacja techniczna rynku.

Ceny kakao

W ostatnich tygodniach notowania kakao sukcesywnie maleją. W Nowym Jorku ziarno potaniało w obrębie tygodnia o 1% do 2826 USD/t, a w Londynie o 1% do 1871 BGP/t. W ujęciu rocznym kakao kosztuje więcej o odpowiednio 5 i 1%. Ostatnie zniżki wynikają przede wszystkim z poprawy zaopatrzenia z Afryki i mniejszym popytem w Europie, która jest globalnym liderem zużycia kakao.Tagi:
źródło: