| Autor: redakcja1

Jednak bez mechanizmów poprawiających zaopatrzenie na rynku cukru?

Wbrew wcześniejszym spekulacjom, Komisja Europejska ma nie być zainteresowana szybkim uruchomieniem mechanizmów poprawiających zaopatrzenie unijnego rynku w cukier - podaje FAPA/FAMMU.

Jednak bez mechanizmów poprawiających zaopatrzenie na rynku cukru?

Jeszcze nie tak dawno mówiło się o uruchomieniu preferencyjnego import cukru po zmniejszonym cle oraz przekwalifikowanie pozakwotowej produkcji. W sumie miałoby dać to przynajmniej 300 tys. ton cukru dodatkowo, choć pojawiały się również znacznie większe liczby, bo nawet rzędu 1,5 mln ton. Aktualnie jednak KE ma zwlekać z decyzją i uważnie monitorować sytuację rynkową. Unijny bilans cukru ma nie być jednorodny, przy czym braki zaopatrzeniowe mają występować w krajach śródziemnomorskich i nordyckich. W związku z tym, KE czeka na dwie kluczowe informacje.

Pierwszą jest import z Brazylii w ramach Koncesji CXL. Miesiąc temu przewidywano, że w marcu przypłynie do UE przynajmniej 300 tys. ton cukru. Wnioski przywozowe złożono jednak na niecałe 60 tys. ton, a do sprowadzenia na preferencyjnych zasadach jest jeszcze prawie 275 tys. ton z tego kraju. Drugą są dane o efektach suszy w południowo-afrykańskich państwach, które są dostawcami cukru w UE. Dopiero gdyby okazało się, że te źródła zaopatrzenia zawodzą, KE miałaby na poważnie zastanowić się nad innymi mechanizmami - informuje FAMMU/FAPA.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!