Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

- Obecnie kiszonki znów wracają do łask i stają się coraz popularniejsze. A to za sprawą ich właściwości zdrowotnych, których, prawdę mówiąc, nie da się przecenić - mówi Katarzyna Surowiec z firmy Ogródek Dziadunia, producenta przetworów z owoców i warzyw.

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

O doskonałych właściwościach kiszonych produktów z pewnością nie trzeba nikomu przypominać. Choć ze względu na swój charakterystyczny smak, u niektórych osób mogą nie cieszyć się szczególną popularnością, to nie można im odmówić tego, że stanowią źródło wielu cennych dla naszego organizmu składników.

Siła tkwi w kiszonkach, czyli polskie Superfoods

Superfoods to produkty działające na organizm człowieka w sposób wyjątkowo korzystny. Powszechnie się jednak utarło, że pod tą nazwą najczęściej znajdują się takie produkty jak m.in. jagody goji, acai czy też spirulina. Warto jednak pamiętać, że grono to zasilają też, najbliższe nam kulturowo, produkty kiszone. Szczególnie teraz, w okresie zimowym, ogórki kiszone czy kapusta kiszona powinny znajdować się odpowiednio często w naszym codziennym menu.

Naturalne probiotyki znane od wieków

- Kiszenie jest znane od wieków w polskiej kuchni. Stosowane było głównie jako sposób utrwalania żywności. Fermentowane produkty to najczęściej kefiry, jogurty lub warzywa, rzadziej owoce. Produkty użyte do kiszenia zyskują nowy smak, ale przede wszystkim można je przechowywać o wiele dłużej niż świeże. Obecnie kiszonki znów wracają do łask i stają się coraz bardziej modne. A to za sprawą ich właściwości zdrowotnych, których, prawdę mówiąc, nie da się przecenić. Zawartość kwasu mlekowego sprawia, że są nazywane "naturalnymi probiotykami" – podkreśla właścicielka firmy Ogródek Dziadunia.


Na czym polega ich dobroczynny wpływ? Bakterie fermentacyjne, dostając się do przewodu pokarmowego, konkurują ze szkodliwymi bakteriami o zasoby i zmniejszają ich zdolność do zasiedlania układu pokarmowego. Oddziałują również na komórki odpornościowe i wpływają na uwalnianie cytokin, substancji chemicznych, które mogą być pro- lub przeciwzapalne.

Kiszonki to naturalne suplementy diety

Tak jest! Produkty kiszone zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Pośród nich znajduje się m.in. witamina K, która korzystnie wpływa na układ krążenia, gospodarkę wapniową organizmu a także na krzepnięcie krwi. Witamina A z kolei doskonale wpływa na wzrok czy też pracę tarczycy. Żelazo, to kolejny ze składników znajdujący się w kiszonkach. To istotny element pozwalający na budowanie hemoglobiny a także mioglobinę. W końcu cynk i magnez, które oprócz wpływu na zdrowie bardzo dobrze sprawdzają się przy problemach z nadmiernym wypadaniem włosów. Wpływają także na elastyczność skóry.

- Warzywa fermentowane, w odróżnieniu od jogurtów czy kefiru, mają także właściwości prebiotyczne. Prebiotyki są formą sfermentowanego włókna, na którym rozwijają się probiotyczne bakterie jelitowe. Dlatego spożywanie owoców i warzyw bogatych w prebiotyki pomaga wspierać środowisko przyjazne dla bakterii, które powinny zamieszkiwać zdrowe jelita. Diety bogate w prebiotyki wzmacniają uczucie sytości, a więc przyczyniają się do lepszego kontrolowania wagi ciała. Wynika to z faktu, że prebiotyki są bogate w błonnik, składnik bardzo cenny dla naszego organizmu i procesów trawienia - dodaje Katarzyna Surowiec.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: