| Autor: redakcja1

PE blokuje wzrost udziału cukru w żywności dla dzieci

Parlament Europejski (PE) odrzucił propozycję Komisji Europejskiej (KE), która pozwalała na wzrost udziału cukru w produktach dla dzieci - podaje FAPA/FAMMU.

PE blokuje wzrost udziału cukru w żywności dla dzieci

PE zarzucił KE, że chce narażać dzieci na otyłość, a zaproponowane w nowelizacji pułapy zużycia są za wysokie, w szczególności w kontekście decyzji Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleciła, żeby dzienna dawka energii z cukrów nie przekraczała 10%.

KE broniła się, że przedstawiony limit 30% energii z cukrów w produktach dla dzieci jest maksymalnym dopuszczonym pułapem, a nie zalecanym. Ponadto większość produktów zbożowych dla dzieci ma mieć w praktyce znacznie mniejszy niż 30% udział cukrów.

PE domaga się również, żeby produkty dla dzieci nie mogły zawierać żadnej pozostałości pestycydów, a etykieta musi zawierać wyraźną informację, że dany produkt nie może być konsumowany poniżej szóstego miesiąca życia.

Według KE decyzja PE opóźnia koniecznie zmiany. Swoją opinię odnośnie limitów ma wydać również Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!