| Autor: redakcja1

Podaż mrożonych wiśni na rynku UE-28 i na świecie

Jak wynika z danych USDA (za Foodnews) produkcja wiśni w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku zwiększyła się aż o 245% do 249 mln funtów, czyli 133,3 tys. t. Związane to było głównie z poprawą warunków do uprawy w tym kraju, w tym szczególnie w odniesieniu do wyjątkowo niekorzystnych w 2012 roku – informuje bank BGŻ.

Podaż mrożonych wiśni na rynku UE-28 i na świecie
W największym stopniu wpływ na to miała poprawa warunków plonowania drzew w stanie Michigan, który w 2012 roku ze względu na mrozy odnotował wyjątkowo niskie zbiory. Z tego powodu popyt na mrożone wiśnie z rynków zewnętrznych zdecydowanie zmalał, co przełożyło się na spory spadek importu mrożonych wiśni z Unii Europejskiej.
 
Według danych Eurostatu, w minionym roku zakup mrożonych wiśni był na poziomie zaledwie 500 ton i był o 30 razy mniejszy niż 2012 roku. Obniżka eksportu w znacznym stopniu została odnotowana także w Polsce, która do krajów Unii i poza nią łącznie w 2013 roku wyeksportowała 64 tys. t mrożonych wiśni, a więc o 28% mniej niż w rok wcześniej. Jeżeli chodzi o wysyłkę tego produktu z Serbii do Unii Europejskiej, to w analogicznym okresie wzrosła ona o 27% do 29 tys. t.
 
Poza tym w 2013 roku stosunkowo wysoka była produkcja wiśni w Polsce i Serbii, co przy słabszym popycie na rynkach zewnętrznych przełożyło się na spory wzrost podaży na rynku europejskim.
 
Niemniej jednak, zgodnie z Foodnews w marcu bieżącego roku zapasy mrożonych wiśni w Unii Europejskiej są relatywnie wysokie, przy czym mowa jest nawet o nadpodaży, chociaż przy słabym popycie na rynku wewnątrz Unii Europejskiej przekłada się to na zniżki cen tych owoców.
 
Dane Foodnews podają, że od kwietnia 2013 roku do marca 2014 r. cena kilograma mrożonych wiśni z Polski zmalała o ponad połowę z 2 do 0,95 euro. W nieco większym stopniu spadły ceny mrożonych wiśni z Serbii z 2,01 euro/kg do 0,95 euro/kg. Chociaż największą obniżkę cen zanotowano po zeszłorocznych zbiorach, gdzie tendencja spadkowa utrzymywała się także w następnych miesiącach. Niestety w przypadku polskich mrożonych wiśni, są one obecnie najtańsze od ponad trzech lat.
 
Zdaniem analityków BGŻ, przy założeniu obecnych uwarunkowań popytowo-podażowych, niskie ceny wiśni mrożonych mogą utrzymywać się do czasu tegorocznych zbiorów w Europie. Według Foodnews, jeśli tegoroczne zbiory wiśni w Polsce i Serbii będą na dobrym poziomie to prawdopodobnie trend spadkowy cen mrożonych wiśni będzie kontynuowany. Mniejsze ceny mogą w znaczącym stopniu wpływać na obniżki cen wiśni w skupie do przetwórstwa. Według danych IERiGŻ-PIB, cena świeżych wiśni z przeznaczeniem do mrożenia w krajowym skupie w 2013 roku, wyniosła 2,42 zł/kg i była o niemal 22% mniejsza w odniesieniu do średniej ceny rok wcześniej.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!